Yozgat Devlet Hastanesi, Üroloji Uzmanı Op.Dr.Halil Tosun, 'Fleksible Üreteroskopi' yöntemi ile Yozgat'ta ilk defa yapılan başarılı bir ameliyat gerçekleştirdi.

Op. Dr. Halil Tosun, böbrek içerisinde taşı olan ancak ilaç tedavisi, bol su içme, böbrek taşı kırma tedavisinin (ESWL) başarısız olduğu durumlarda uygulanan bu yöntem, en başarılı ve en kolay yöntem olarak uygulandığını ve Yozgat'ta da ilk defa yapıldığı belirtti.

Konu ile ilgili yaptığı açıklamada Op.Dr.Halil Tosun, "Hastalarda böbrek taşı ameliyatı sonrasında herhangi bir kesi izi oluşmamaktadır. Çünkü ameliyat esnasında bir kesi yapılmaz. Böbrek taşı olan uygun hastaların taş ameliyatı fleksible urs aleti ile girilerek kapalı olarak yapılmaktadır. RİRC (fleksible urs) ameliyatı hastanın idrar kanalından girilerek böbrek içerisine kadar uzanabilen flexible-esnek özellikte bir endoskop kullanılarak yapılan cerrahidir. Özellikle üreter (böbrek ile mesane arasındaki idrar kanalı) üst uç ve böbrek içerisindeki taşların, hic bir kesi yapılmadan alınmasını sağlar. Bu yöntemde de endoskopun içerisinden lazer probu gönderilir ve taşlar parçalanarak kum haline getirilir. Hastanede yatış süresi eğer belden uyuşturulmuşsa bir gündür. Genel anestezi veya sedasyon ile yapılmışsa hastanede yatmaya gerek yoktur. Böbrek taşı cerrahisi için uygulanan açık veya kapalı böbrek taşı cerrahilerinde olan ameliyat sonrası şiddetli ağrılar bu yöntem ile çok ama çok daha az gerçekleşmektedir."dedi