Soğuk havaların gelmesiyle birçok kişi hastalıklardan korunmak için çeşitli baharatları tüketmeye başladı. Bu baharatlar arasında en zengin mikro besin olan zencefil başı çekiyor.

Her sabah 1 bardak ılık içilen zencefil fazla kiloları yok ederken, vücudunuzdaki ağrıları da bıçak gibi kesiyor. Zencefil ayrıca öksürük, grip, soğuk algınlığına da çok iyi geliyor.

Milliyet Pembenar'ın haberine göre, zencefil, vücut üzerinde güçlendirici, canlandırıcı ve antienflamatuar etkileri olan bir vitamin. Ayrıca mikro besin ve uçucu yağ kaynağıdır. Tıpkı zencefil gibi zencefil çayının da vücuda bilinmeyen sayısız faydası bulunur. 

Yapılan araştırmalara göre zencefil ve zencefil çayı vücudu kalp hastalıklarına karşı koruyor. Ayrıca kötü kolesterolde düşüş, iyi kolesterol ise artış olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak kan basıncının dengelenmesini sağlar. Her 5 saniyede canınız bir şeyler yemek istiyorsa, kilonuzu kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Bu konuda zencefil çayı içmek size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ayrıca araştırmalar, bu mükemmel baharatın açlığınızı bastırarak, gün boyu tok hissetmenize yardımcı olduğunu bulmuştur.

KAN ŞEKERİNİ KONTROL ALTINA ALIR
Eğer yüksek kan şekeriniz ya da tip2 diyabet hastalığınız varsa, size güzel bir haberimiz var. Yapılan bazı araştırmalara göre sadece 12 hafta boyunca her gün zencefil tüketmenin diyabet komplikasyonlarını azalttığı görülmüştür.

Ancak bu araştırmanın kesinliği yoktur. Bu noktada zencefil ve zencefil çayı tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışın. Her gün zencefil çayı içmenin bir diğer faydası ise diz ağrılarını azaltır. 6 ay boyunca zencefil yerseniz veya zencefil çayı içerseniz, şiddetli diz ağrısına neden olan diz eklemindeki iltihabı (diz artriti) azaltmaya yardımcı olur.

KANSERİ ÖNLEYEBİLİR
Zencefil mide, pankreas, karaciğer ve kolorektal kanser gibi çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olan güçlü bileşenler içerir. Son olarak her gün zencefil çayı içerseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve grip, nezle veya soğuk algınlığına yakalanmanın önüne geçebilirsiniz. Bu etkiyi 21 gün sonunda görebilirsiniz. 21 gün sonunda vücudunuz enfeksiyonlara karşı direnç kazanacaktır ve bağışıklık sisteminiz eskisine göre daha çok güçlenecektir.