Yozgat'a atanan aday öğretmenlere, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bölümleri tanıtıldı. İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Fatih Erdoğan rehberliğinde aday öğretmenler Milli Eğitim Müdürlüğü binasında bulunan tüm bölümleri tek tek gezerek hangi bölümde hangi tür işlerin yapıldığını birebir görme şansı elde ettiler.

Son olarak İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş'un makamına gelen aday öğretmenler makam hakkındaki bilgiyi İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş’tan aldılar.

Aday öğretmenleri makamında ağırlayan İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, "Değerli meslektaşlarım hepiniz hoş geldiniz. Bağlı olduğunuz kurumun işleyişi hakkında bilgi almak ve burayı tanımak amaçlı tüm bölümleri gezdiniz ve işin arka mutfağında neler olup bittiğini işleyişin nasıl ilerlediğini gördünüz. Son olarak ise benim odama geldiniz. Burası kurumumuzun bir nevi onay merciidir. Daire de yazılan tüm yazıları elektronik imza sistemi ile benim onayıma düşer ve ben imzaladıktan sonra gitmesi gereken kurumlara gider. İşleyişimizi genel olarak özetlemek gerekirse böyle.

Her zaman söylediğim bir söz var bu mesleği severseniz müthiş keyif alırsınız ,sevmeme kısmına girmiyorum bile bu mesleği çok sevin ve benimseyin. Ekeceğiniz her tohum bir zaman sonra büyük ağaçlar olup size meyve vereceklerdir.

Bir öğrenciye, Onu okulda başarılı yapan şeyin ne olduğunu sorduğunuzda, size muhteşem yeni bir kitap ya da harika bir eğitim film serisinden bahsetmeyecektir. Alacağınız yanıt çoğunlukla şu olacaktır: “Hep Ahmet öğretmenim sayesinde. Çünkü o benden hiç vazgeçmedi. Sizden de hiçbir öğrencinizden vazgeçmemenizi istiyorum. İlk aşama olarak küçük bir ipucu vermek istiyorum öğrencilerinizin ismini en kısa zamanda öğrenip onlara hep ismiyle hitap edin bunun geri dönütünü mutlaka sınıf yönetiminde alacaksınız.

Öğrenciler öğretmenlerinin en değerli hazinesidir. Ben inanıyorum ki siz bu hazineye olması gerektiğinden daha fazla önem gösterip sahip çıkacaksınız." dedi.