Açlık sınırı açıklandı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu yoksulluk sınırını ve açıklık sınırını açıkladı
Yayınlanma tarihi: 26 Ekim 2015, Pazartesi günü, saat: 10:44

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Ekim ayı verilerini yayınladı. Yayınladığı veriler arasında yoksulluk sınırı, açlık sınırı ve aylık-yıllık gıda harcamaları yer alıyor.

AÇLIK SINIRI 1.379 TL'YE ÇIKTI

TÜRK-İŞ'in yayınladığı verilere göre açlık sınırı bir önceki ay 1.361 TL'yken 18 TL'lik artışla 1.379 oldu. Yoksulluk sınırı ise bir önceki aya göre 38 TL'lik artışla 4 bin 434 TL'den 4 bin 472 TL'ye yükseldi.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.379,09 TL olarak belirlendi. Bir önceki ay açlık sınırı 1.361,35 TL seviyesinde bulunuyordu.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.472,61 TL oldu. Bir önceki ay yoksulluk sınırı 4.434,16 TL seviyesindeydi.

GIDA HARCAMALARI DA ARTTI

TÜRK-İŞ'in verilerinde gıda harcamaları da yer aldı. Açıklanan rakamlara göre Ekim ayı gıda harcamaları aylık yüzde 1,31 ve yıllık ise yüzde 14,41 arttı.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Süt, yoğurt, peynir grubunda  fiyatlar bu ay yine değişmedi. Rekabetin yoğun ve sektörde faaliyet gösteren ürünlerin çokluğu bu duruma etken oldu. Ancak seçim sonrası bu grupta da fiyat artışı olması beklenmektedir.     

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta etteki fiyat artışı kıyma ve kuşbaşında devam etmekteir. Sakatat fiyatı ile tavuk fiyatı ise aynı kalmıştır. Balık fiyatı biraz artmış  ama hesaplamada yine tezgahlarda bol olan hamsi, istavrit gibi çeşitlere ağırlık verilmiştir. Yumurta fiyatı aynı kalmıştır.  Bakliyat (nohut, mercimek, kuru fasulye, barbunya vb) ürünlerinden nohut ile yeşil ve kırmızı mercimek fiyatı artış göstermiştir. Geçen ay fiyatı artan kuru fasulye ve barbunya fiyatı ise değişmemiştir.    

Yaş sebze-meyve fiyatları bu ay mutfak harcamasını biraz rahatlattı.  Özellikle mevsim sebze-meyvelerinin pazarda çoğalması ve bazı yüksek fiyatlı ürünlerin tezgahlarda yer almamasının bunda etkisi olmuştur. Geçtiğimiz ay 3,46 TL olarak hesaplanan ortalama yaş-sebze kilogram fiyatı bu ay 3,14 TL'ye gerilemiştir.  Ortalama kilogram sebze fiyatı bu ay 3,28 TL ve meyve kilogram fiyatı ise 2,90 TL olarak hesaplanmıştır. Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazardaki mevsim ürünleri esas alınmış ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyve-sebze tüketimi miktarından hareket edilmiştir.   

Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta  bulgur fiyatının biraz artması dışında bir değişiklik olmamıştır.   

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden  tereyağı ve margarin ile zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı aynı kalmıştır. Zeytin ortalama kilogram fiyatı fazla değişmemiştir. Şeker zamlanmış, bal ve pekmez ile tuz fiyatı ise aynı kalmış, reçel fiyatı biraz gerilemiştir. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb) ürünlerinden ceviz ucuzlamış, ancak fındık fiyatı bu sefer zamlanmış, diğerlerinin fiyatı aynı kalmıştır. Baharat (kimyon, nane, karabiber, vb) ürünleri ile salça fiyatı değişmemiştir. Çay fiyatı biraz artmıştır. Ihlamur fiyatı ise iki ay önce 100 TL iken geçen ay 130 TL olmuş ve bu ay 170 TL'ye yükselmiştir."
 

Etiketler: Açlık   sınırı   açıklandı  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki