Yozgat’ın en büyüğü olan, eski askeri acemi er eğitim alanına yaptırılan ve önceki gün 4 katında 380 işyeri, üstündeki 10 katta ise 67 konutun bulunduğu binada çıkan yangın ile ilgili hasar tespit çalışması tamamlandı. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, işyerleri zarar gören esnaf ile görüşüp, temizleme çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

Yozgat şehir merkezindeki Abide İşhanın önceki gün çıkan yangın ile ilgili itfaiye ekipleri tarafından gerçekleştirilen hasar tespit çalışmasında, giriş katındaki 6 işyerinin itfaiye ekipleri tarafından yürütülen söndürme çalışmaları esnasında sıkılan tazyikli sudan etkilendiği belirtildi. Yangının çıktığı birinci katta 30 işyerinin yangından hasar görüp, eşyaların, malların kullanılamayacak hale geldiği belirtildi. İşhanının diğer kesimleri ile üzerindeki konutların ise duman ve sisten etkilendiği kaydedildi.

Yozgat Defterdarlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik personeli ise yangın çıkan binada ayrı ayrı hasar tespiti çalışması gerçekleştirip, işyeri sahipleriyle görüşmeler yaparak, rapor hazırladı. Defterdarlık personelinin, yangında zarar gören işyerlerindeki eşyaların maddi değerlerine ilişkin tespit çalışması yaparken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik personeli de binadaki hasarı inceledi. Hazırlanan raporlar Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda değerlendirildikten sonra, işyerleri kullanılamaz hale gelen esnafın borçlarının ertelenmesine ilişkin talepte bulunulacağı, ayrıca yaraların sarılmasına yönelik destek verileceği kaydedildi. 
 
Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, yangın çıkan işhanını gezip, başlatılan temizlik çalışmalarını denetledi. Daha sonra esnaf ile bir araya gelen Başkan Arslan, esnafın taleplerini dinledi. Arslan, “Gece saatlerinde Abide İşhanında başlayan yangın büyük çapta zarara sebep oldu. Gece olması sebebiyle boş olan han, itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesi ile kontrol altına alınarak, ucuz atlatıldı. Sabah saatlerinde soğutma çalışmaları yapılan han da pek çok esnaf zarar gördü. Burada bulunan belediyeye ait su tahakkuk ve tahsilat servisi belediye merkez binasında geçici olarak hizmet vermeye başlayarak, vatandaşların mağdur olmaması için her türlü önlem alındı” dedi. 

Başkan Arslan, Maliye ile birlikte Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü teknik personelinin hasar tespit çalışması yaptıklarını, bu çalışmaların sonucunda mağduriyetlerin giderilmesi noktasında gerekenin yapılacağını bildirdi. Arslan, işhanında yapılan meydana gelen hasarın onarımı yapılırken, işhanı projesine de uygun hale getirileceğini ifade etti.