Yozgat 6’ıncı Tarım Gıda ve Hayvancılık  Fuarı açıldı. Çapanoğlu Kent Park yanında bulunan Kapalı Fuar alanında gerçekleştirilen etkinliğe Vali Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık ve çok sayıda davetli katıldı.

2-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek fuarın açılışında konuşan Vali Abdulkadir Yazıcı, tarım, sektörünün insanlar için gerekli gıdaları karşılayan, sanayi kesimine ham madde sağlayan, nüfusun önemli bir bölümünü istihdam eden ve ülke ekonomisine önemli katkısından dolayı stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.
 
Yozgat’ı Hep Birlikte Kalkındıracağız
İlimizin gelişimi noktasında çalışmalar yapan ve her zaman destek veren Yozgatlı siyasetçi ve bürokratlara teşekkür eden Vali Yazıcı,"Yozgat’ımızın kalkınması noktasında bizler bir birimize tenkit edici yaklaşmayacağız. Bizler yapılan güzel işleri destekleyeceğiz, üst kademede ki büyüklerimize onların bize daha iyi hizmet getirebilmeleri için onları teşvik edeceğiz ve onun alt yapısını hazırlayacağız. Özellikle 2013-2014 ve 2015 yıllarında bu manada Yozgat için güzel yıllar oldu. Şuan başlamış olan ve bitmesi halinde Yozgat’ın kabuğunu çatlatacağına emin olduğum büyük yatırımlar var. İnşallah bu yolda da çalışmalar devam ediyor. Bu noktada ben özellikle Orta Anadolu’da verim itibariyle fazla verimli olmasa da bu güzel mekânında, Bozok Yaylasında dünyaya gelen Türkiye de gerek siyaset yapan gerekse bürokrat olarak görev yapan büyüklerimize, hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Onlar elinden gelen bütün gayreti gösterdiler. Varsa noksanlık bizlerin istemede noktasındaki noksanlığımızdır" şeklinde konuştu.
 
Yozgat Her Alanda Gelişmeye Devam Ediyor
Hazırlığı yapılan ve alt yapısı oluşturulan her işin başarıya ulaştığını ifade eden Vali Yazıcı konuşmasında," Tabi Yozgat’ımız özellikle doğusunda 450 yataklı Devlet Hastanesiyle, inşallah bu sene tamamlanacak olan tıp fakültesi ve 250 yataklı tıp fakültesi hastanesiyle,  Türkiye’nin en güzel hükümet konağıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı  eğitim merkeziyle, Adalet Bakanlığı eğitim merkeziyle, Adli Tıp Merkezi, okul inşaatlarıyla, tarihi eser onarımlarıyla, Spor Vadisiyle, Kadın Termal Aquapark Spor Kompleksiyle, bu sene etüt için 4 milyon lira ayrılan havaalanıyla, hızlı treniyle ve sayamadığımız bir çok yatırımlarıyla  inşallah gelecek birkaç sene içerisinde  çok farklı bir konuma gelecektir. Bu güzellikleri beraber yaşayacağız, beraber göreceğiz. Bu gelişim içerisinde çiftçilerimiz de bundan nasibini alacaktır. Bugün bir arada olmamızın vesilesi bu güzel fuarımız her sene Sanayi ve Ticaret Odamızın da gayretleriyle, Belediye Başkanımızın da hassasiyetiyle daha da güzelleştiğini beraberce görüyoruz. Gönül arzu ediyor ki insanların yüzde ellisinden fazlasının tarımla uğraştığı bu kentte çok daha büyük fuarları beraberce yapalım, bu fuar uluslar arası bir fuar olsun. İnşallah bu yolda bu uğurda da ben ilgililerin hem fikir olduklarını görüyorum. Gelecek senelerin daha da güzel olacağına inanıyorum İnşallah çiftçimiz bu güzel fuardan istifade edecek, fuara katılan firmalarımızda geçen sene olduğu gibi kar elde edeceklerdir. Bizlerde gelişen ve yenilenen teknolojiyi daha yakından görerek ilimizde uygulanmasına beraberce şahitlik edeceğiz" dedi.
 
Çiftçilerimizi, Teknoloji İle Bir Araya Getiriyoruz
Tarım Gıda ve Hayvancılık  Fuarına her sene katılımcı firma ve ziyaretçi sayısının arttığını belirten  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık," Bu fuarı ilk yaptığımız yıl 100'ün altında katılımcı firma vardı, geçen sene 167 olan katılımcı firma sayısı bu sene ise 182 çıktı bu bizleri mutlu etti. Fuarımız ziyaretçi sayısı itibariyle Türkiye'nin en büyük üç tarım ve hayvancılık fuarından bir tanesi. Burada çiftçilerimiz yeni makineleri yeni ürünleri bulabilecek, gelişen teknolojiyi yakından görme fırsatı bulacaklar. Bu sayıda üretici firmayı gezelim görelim diye uğrasak 2-3 ay sürer ama burada çiftçilerimiz bütün firmaların ürünlerini görebilecek, bilgiler alabilecekler. Geçtiğimiz yıla göre makinelerde ne gibi değişiklikler var ne gibi yenilikler var onları görecek, yani amacımız teknoloji ile çiftçi bir araya getirmektir. 2-5 Nisan tarihleri arasında açık olacak olan fuarımızı inşallah bu yıl 100 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz" dedi.
Fuarın Açılışında konuşan Belediye Başkanı Kazım Arslan ve eski bakanlarımızdan Hemşerimiz Lütfullah Kayalar ise fuarın çiftçilerimize ve katılan firmalara hayırlı olmalarını temenni ettiler.
Konuşmaların ardından Vali Yazıcı ve diğer katılımcılar fuarın açılış kurdelesini kesti. Vali Yazıcı ve beraberindekiler stantları tek tek gezerek firma sahiplerinden bilgi aldı. Fuara gelen tarım makinelerini inceledi.