5 aydır yürümekte zorlanan 67 yaşındaki Suriyeli hasta, Yozgat Şehir Hastanesinde koroner anjiyografi ve perferik angiyografi işlemi ile sağlığına kavuştu.

İlk kez Şehir Hastanesinde; periferik anjiyografi ile balon ve stent uygulması Kardiyoloji Uzmanları Dr. Zafer Yalım ve Erol Gürsoy tarafından başarılı olarak yapıldı. 

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Zafer Yalım, hastanının yürümekte zorlandığını, nefes darlığı şikayeti ile hastaneye başvurduğunu belirtti. Yalım yaptığı açıklamada; “67 yaşındaki Suriyeli hastada anjiyo çeşitlerinden olan periferik anjiyografi uyguladık. Altta yatan nedenin, hasta öyküsünü aldığımızda sigara içiciliği olduğunu düşünüyoruz. Damarlarımızın en büyük düşmanı olan siaranın sadece akciğere zarar veriyor gibi algılanmaması gerekir. Akciğere yeteri kadar oksijen girmediğinde tüm organlarımız etkilenir. Hastamızın kalbinde üç damarında ve bacağında farklı noktalarda kritik damarlar tespit ettik. Damarlarına stent uyguladığımız hastamızın bir damarına da balon uyguladık. Hastamızı kontrollerden sonra ertesi gün sağlıklı bir şekilde taburcu ettik. 

Kalp ve beyin dışındaki damarlar periferik damarlar olarak adlandırılmakla birlikte periferik arter hastalığı dendiğinde sıklıkla bacaklardaki atardamar hastalığı anlaşılır. Bu damarlarda kanın geçişini engelleyecek daralma veya tıkanma durumunda periferik arter hastalığından bahsedilir. Bacak atardamar hastalarına beyin ve koroner arter hastalığı sıklıkla eşlik ettiğinden bu hastalarda kalp krizi ve felç riski normal populasyona göre daha fazladır. Periferik arter hastalığı tanısı konulduğunda hastalar kalp ve beyin damar hastalığı yönünden de araştırılmalıdır” dedi.

HASTA 1 GÜNDE ESKİ SAĞLIĞINA KAVUŞTU
Hastanın hastanede kalma süresini kısalttıklarını ve ağrıların tamamen ortadan kalktığını vurgulayan Uzm. Dr.Erol Gürsoy ;  “Daha önce de bu hastalara periferik by-pass dediğimiz açık ameliyat yapılıyordu. Hastanın hastanede kalış süresi uzuyordu ve 7-10 günü buluyordu, karında çok büyük bire yara izi oluyordu. Sentetik grefler kullanılıyordu. Meşakkatli bir ameliyattı. Ama bizim uyguladığımız girişimle hastanın hastanede kalış süresi 1 güne kısaltıldı. 24 saat içerisinde hasta sorunsuz bir şekilde taburcu edildi, artık ağrıları yok ve yürürken problem yaşamıyor.” ifadelerini kullandı.