60 bin liralık araba 25 bin liraya nasıl alınır?

Otomobil fiyatları rekor seviyelerde geziyor. Sıfır ve ikinci el otomobile olan talep, fiyatları daha da yukarı çekecek gibi görünüyor. Mevsimlik otomobil almak isteyenler için en ucuz yöntem ise pert araç seçeneği olabilir.
Yayınlanma tarihi: 30 Nisan 2015, Perşembe günü, saat: 10:13

Türkiye’de otomobil almak zor, otomobili korumak daha zor hale geldi. 
Dolar kurunun yükselişini sürdürmesi ile birlikte Euro’nun  da yükselişe geçmesi, otomobil fiyatlarına zam olarak yansıdı.
Birçok firmanın kendi bünyesinde faizsiz kredi kullandırıp otomobil sahibi yapma çabasının tüketiciler tarafından ilgi görmesiyle otomobil satışlarının daha da artmasına sebep oldu.
Her ne kadar faizsiz otomobil kredisi verseler de fiyatların yüksek olması otomobil alımını zorlaştırıyor. Bugün piyasada ticari taksiye yoğun şekilde giren ekonomik araçlar bile 50 bin TL civarında satılmakta.

YAZ AYLARINDA OTOMOBİL SATIŞLARI ARTIYOR
Tatile gitmek, gezmek için otomobil alan kişilerin sayısında artış olduğundan yaz aylarında otomobil satışlarının yükselişe geçmesine sebep oluyor. Kış aylarında işlerin durgunluğundan dolayı satış yapamayan galericiler yaz aylarını fırsat bilip fiyatları daha da şişirebiliyorlar.
Fiyatlar yüksek olunca vatandaş ucuz otomobil almanın peşine düşüyor. Buldukları ucuz otomobiller ise ya hasarlı ya da kilometresi yüksek, ekonomik ömrünü tamamlamak üzere olan araçlar.

UCUZUN UCUZU VAR!
Ucuz otomobil bulmak için galericilerde dolaşmak yerine kendinize yüksek model, kilometresi düşük hasarlı, halk dilinde pert denilen araçlardan alabilirsiniz.
Ülkemizde pert araçlar değerlerinin yarısı kadar hatta bazıları değerinin çok daha altında satılıyor. Pert araçların piyasaları da oluşmuş durumda. Genellikle oto sanayilerinde bir çok pert otomobil satan yer bulabilirsiniz.

SİGORTA ŞİRKETLERİ YA DA SAHİPLERİ SATIYOR
Pert araçlar ya sigorta şirketinden alınmış ya da sahipleri tarafından sanayideki pertçilere satılmış halde oluyor.
Sigorta şirketleri kendilerine ait sigortalı araçların yüksek hasar görmesi nedeniyle trafikten çekme yöntemine başvuruyor. Bu aşamadan sonra ihale ile pert araçlar satılıyor. Bu otomobilleri alan pertçiler ise araçları tekrardan satışa çıkartıyor.

PERT ARAÇ NASIL ALINIR?
Pert araçlar eğer sigorta şirketinden alınıp tekrar satışa çıkartılırsa genellikle çekme belgeli oluyor. Çekme belgesi; bir aracın plakalarının sökülüp, vergisi ödenmeden plakasız halde bekletilmesi demektir.
Bazı pert araçlar ise hasar kayıtsız olarak plakalı şekilde satılabiliyor. Bu şekilde bir otomobil bulabilirseniz çok daha şanslısınız demektir.
Çekme belgeli aracın sahibi ile notere giderek klasik alım-satım prosedürünü uygulayarak araca sahip olabilirsiniz.

HER HASARLI ARAÇ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Hasarlı araç alırken önemli olan aracın mekanik kısmında hasar olmamasıdır. Mekanik kısmında hasarlı araçların tamir maliyeti yüksek çıkacaktır. Bu yüzden mekanik hasarlı araçlardan uzak durmanızda fayda var.
Kaporta hasarlı araçların ise şaselerinde hasar olmamasına dikkat edin. Eğer şase ucunda düzeltilebilecek hasarlar varsa alınabilir.
Aracın dış kaporta aksamındaki hasarlar ise sizin için önemli olmamalı. Dış kaportası sadece kabuk görevi görmektedir. Esas önemli olan taşıyıcı yani şaselerdir. Unutmayın dış kaporta aksamlarının kalınlığı 0.7 milimetre, yani 1 milimetre bile değildir.
Dış kaporta aksamındaki hasarları kaportacılar düzeltilebilecek durumdaysa macunlayarak, düzeltilemeyecek durumdaysa çıkma parça ya da orijinal parça alarak araca takabilir.

MALİYET NEDİR?
Dış kaporta aksamındaki hasarlar aslına bakıldığında göründüğü kadar çok masraflı olmuyor. Çıkmacılardan alınacak birebir renkli parçalarda boya ihtiyacı da doğmuyor.
Bugün piyasada ikinci el olarak düşünüldüğünde 40-45 bin TL’ye satılan pert aracı 20 bin TL’ye alıp ortalama olarak 3-4 bin TL masrafla tekrar trafiğe sokabilirsiniz. Pert araç ticareti ile uğraşan kişiler de zaten çok ağır hasarlı araç almadıklarından dolayı arabayı 3-4 bin TL’ye tamir edip anahtar teslim verebileceklerini söylüyorlar.

TEKRAR SATIŞTA PROBLEM OLUYOR MU?
Tamir edilmiş olan pert araçların hasar kayıtlı olanlarını satarken piyasa değerinde değil maliyetinizi kurtaracak fiyatlardan satışa çıkartırsanız hiçbir sorun çekmezsiniz. Ancak 40-45 bin TL’ye temiz halde satılan aracın pertini alıp tekrar aynı fiyata satmanız oldukça zor.

PERT ARACA KASKO OLUR MU?
Sigorta şirketleri perte ayırdıkları araçlara kasko yapmıyorlar.

Ersun Giray Topçular / Ülke Haber

Etiketler: pert   araç   otomobil   alım   satım   hurda  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki