5G Teknolojisinde Türk Bilim İnsanlarının Başarısı

Tolga Dinç ve Samet Zihir, 5G ve ötesindeki kablosuz iletişim teknolojileri alanında fonksiyonellik ve güç özellikleri ile ulaşılabilecek en yüksek performansa sahip devreleri geliştirdiler.
Yayınlanma tarihi: 06 Temmuz 2015, Pazartesi günü, saat: 13:42

4G'den vazgeçip 5G'ye direkt geçiş yapmanın hayal olduğununu düşünenlerin sayısı hiçte az değil. Türk bilimadamları ise 5G ve ötes ibağlantı çeşitleri ile ilgili çalışmalarını hızla sürdürüyorlar. Bu bağlamda Tolga Dinç ve Samet Zihir, 5G ve ötesindeki kablosuz iletişim teknolojileri alanında çığır açacak çipleri geliştirdiler.

1436178539_tolga-chip2.jpg

Tolga Dinç ve Samet Zihir'in geliştirdiği bu devreler, günümüzdeki en yüksek mobil iletişim standardı 4G/LTE nin bir sonraki adımı olan 5G teknolojisinin çalışma frekansı olacağı tahmin edilen 60GHz'de çalışmaktadır.  1436178897_tolga-chip.jpgBu yüksek frekans 5G standardı ile HD kalitesindeki videoları bir saniye içinde cep telefonumuza indirebileceğiz. Ayrıca bu teknoloji ile günümüzde kullanılan çok yüksek maliyete sahip sistemler çok daha ucuz ve yüksek performanslı sistemler ile değiştirilebilecek. 

Bu gidişle 5G'ye geçiş yapan ilk ülkelerden birisi gerçekten biz olacağız...

5G Teknolojisinde Türk Bilim İnsanlarının Başarısı
 

Etiketler: 5G   Teknolojisinde   Türk   Bilim   İnsanlarının   Başarısı  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki