51. Kütüphane Haftası Etkinliklerle Başladı

31 Mart-5 Nisan tarihleri arasında kutlanılacak olan “51. Kütüphane Haftası” etkinlikleri Bozok Üniversitesinde bir dizi aktivite ile başladı.
Yayınlanma tarihi: 30 Mart 2015, Pazartesi günü, saat: 16:19

Bozok Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Halk Kütüphanesi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlik Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelik’in “Kültürler Arası Diyalog ve Kütüphaneler” konulu konferans verdiği etkinliğe Vali Yardımcısı Can Aksoy, Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şaban Güçlü, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Şahingöz, Genel Sekreter Erol Sorucu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mustafa Karabacak, çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlik Bozok Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ile Yozgat İl Halk Kütüphanesi tanıtım sunusunun gösterimi ile devam etti.

Etkinliğin açılışı konuşmasını yapan Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, kitapların olmadığı bir dünyanın düşünülemez olduğunu belirterek eğitimin, bilimin ve sanatın temelinin kitaba dayandığını söyledi. Günümüzde radyo, televizyon, bilgisayar, internet ve bilgilendirme araçlarının geliştiğine dikkat çeken İbiş: “Bu tür kitle iletişim araçları ne kadar gelişirse gelişsin, ne kadar yaygınlaşırsa yaygınlaşsın bunların hiç biri kitabın yerini tutamaz. Bu yıl 51. Kütüphane Haftası’nı kutluyoruz. Düzenlediğimiz etkinliklerle amacımız, halkımıza ve öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, kitap sevgisini artırarak kitaplardan daha çok yararlanmasını sağlamaktır.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından üniversitemiz öğrencileri tarafından verilen müzik dinletisi ile devam etti.

Yozgat İl Halk Kütüphanesi’nde en fazla kitap okuyan yetişkinlerde Seher Maden, ortaöğretim öğrencilerinden Şevval Yeşilay, Muhammed Can Akdemir ve Üniversitemizden Sağlık Yüksekokulu öğrencisi Ali Keke’ nin ödüllerini Vali Yardımcısı Can Aksoy, Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şaban Güçlü ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş takdim etti.

Ödüllerin takdimi sonrası Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelik tarafından “Kültürler Arası Diyalog ve Kütüphaneler” konulu konferansa geçildi. Çelik konuşmasında başında genç bir üniversite olmasına karşın Bozok Üniversitesi’nin hızla ve emin adımlarla geliştiğine dikkat çekerek “bu gelişiminin öncüsü olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. Halk kütüphanelerinin önemine değinen Prof. Dr. Ahmet Çelik kütüphanelerin misyonu ve uyumu, yaygın teşkilat yapısı ve erişimi, ücretsiz hizmet anlayışı ile halk kütüphanelerinin hızla yaygınlaşması gerektiğine vurgu yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Hacettepe Teknokent - Teknoloji Transfer Merkezi, Bill Melinda Gates Foundation ortaklığında yürütülen Kütüphan-e Projesi hakkında bilgiler aktaran Çelik şunları söyledi: “ Bu proje ile hedefimiz tüm halk kütüphanelerinde, vatandaşların teknolojik imkanlardan en üst seviyede faydalanmalarını sağlayacak alt yapının kurulması, bu hizmetlere ücretsiz olarak erişebilecekleri birer cazibe merkezleri haline dönüşmeleri, toplumun genelinin özellikle dezavantajlı kesimlerinin yaşam kalitesini iyileştirmek olacaktır”

Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar konuşmacı Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelik’e katkılarından dolayı plaket, İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş ise çiçek takdim etti.

Etkinlik sonrasında Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar, Prof. Dr. Ahmet Çelik’e Fen Edebiyat Fakültesi Okuma Salonu, Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür, Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Bozok Üniversitesi merkezi kütüphanesini gezdirerek fiziki ve genel durumu hakkında bilgiler verdi.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 3 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki