Yozgat'ın 4 ayrı bölgesindeki kazı çalışmalarında, yabancı ülkelerden gelen arkeologlar tarafından gerçekleştirilen bu yıl 3. bölgede yapılan çalışmalar tamamlandı. Büyük Taşlık Köyündeki Uşaklı Höyük'te çivi yazılı tablet bulundu.

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı, gerçekleştirilen kazılar sonucu ortaya çıkan Yozgat'ta tarihin gizemini aydınlatmaya yönelik kazı çalışmalarına önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda sağlanan ödeneklerdoğrultusunda bakanlığın verdiği izin süreleri içirisinde gerçekleştirildi. Yozgat'ın 4 ayrı bölgesinde programlanan kazı çalışmalarından 3'ünde ABD ve İtalyan arkeologlar çalıştı. Sarıkaya İlçesindeki kazılar ise Yozgat Müzesi ekipleri tarafından yürütülüyor.

Yozgat'ın Sorgun İlçesi, Büyük Taşlık Köyü yakınlarında Ki Uşaklı Höyük'te 2008 yılında İtalyan Floransa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Stefania Mazzoni başkanlığındaki ekip tarafından başlatılan yüzey araştırmalarının ardından kazılara geçildi. Hitit Uygarlığı'nın etki alanında yer aldığı belirtilen bölgede bu yıl yapılan kazılarda çivi yazılı tablet bulundu. Gerçekleştirilen kazılar sonucunda hazırlanan raporda "yayıldığı alan ve yüzeyinde bulunan arkeolojik malzemelerin yoğunluğu incelendiğinde Hitit Uygarlığı izleri taşıyan höyüğün, Fırtına Tanrısına yönelik ibadetlerin merkezi olan, yazılı kaynaklara göre başkent Hattuşş'a 2-3 günlük yürüme mesafesinde bulunan 'Zippalanda' adlı bir diğer önemli Hitit kentiyle ilişkili olduğu öngörülmektedir."denildi.

2015 yılı çalışmaları sırasında ele geçen M.Ö 2 binin ilk yarısına ait olduğu düşünülen tablette, daha önce alanda bulunan tabletlerden farklı olarak 'Tanrıça İştar' isminin çok net olarak zikredildiğine dikkat çekilerek "Anadolu arkeolojisi için önemli bir buluntu olan tablet parçacıklarının 2012 ve 2014 yılı çalışmalarında bulunan tablet parçacıklarının yakınında bulunması olası bir kutsal alanının varlığını teyit etmektedir. Tablet üzerindeki bilimsel çalışmalara ve konservasyon devam edilmekte olup, eserin konservasyon çalışmları sonrasında Yozgat Müzesinde sergilenmesi öngörülmektedir." görüşüne yer verildi.

Haber / fotoğraf : Seyfi Çelikkaya