Yozgat Celal Atik Spor Salonunda düzenlenen yemin törenine Vali Kemal Yurtnaç, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdür Vekili Cemil Şen, İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli subay ve astsubaylar ile yemin eden erlerin yakınları katıldı.
 
Törende askerlerin yemin etmesinden sonra bir konuşma yapan İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, asker yakınlarına seslenerek, "Vatani görevlerini yapmaları için bizlere emanet ettiğiniz yiğit evlatlarınız biraz önce Türk Bayrağı, Kuranı Kerim ve silah üzerine el koyarak yemin içmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti jandarması saflarında askerlik vazifesini yerine getirmek için bu kutsal ocağa coşku ve heyecanla gelen evlatlarınız karşınızda onurla ve gururla dimdik durmaktadır. Ne mutlu ki sizlere gözü vatan sevgisinden başka bir şey görmeyen yiğit evlatlar yetiştirmişsiniz. Bir an olsun sizlerden ayrı kalmalarına dayanamadığınız ancak kutsal görevleri için gururla bu ocağa gönderdiğiniz evlatlarınızdan ayrı kalmaktan tasalanmayınız. Onlar sadece sizin değil bizim de evlatlarımızdır, silah ve kader arkadaşlarımızdır. Bu görkemli tabloyu oluşturan dosta güven düşmana korku veren sizi heyecan ile selamlayan evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır" dedi.
 
Daha sonra askerlere seslenen Albay Yıldırım, "Genç silah arkadaşlarım ve evlatlarım, sizler biraz önce milletimiz ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımızın gölgesinde anne, baba ve kıymetli konukların huzurunda silah arkadaşlarınızla omuz omuza gerektiğinde vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve canınızı vereceğinize namus ve şerefiniz üzerine ant içtiniz. İçtiğiniz bu ant vatan ve millet sevgisi, vazife, namus ve şeref anlamında olup dürüstlüğün emirlere mutlak itaatin simgesi ve kahraman Türk ordusuna mensup olduğunuzun kabul belgesidir" diye konuştu.
 
Daha sonra konuşan Vali Kemal Yurtnaç ise, Yozgat’ın yiğidin harman olduğu Anadolu’nun güzide memleketlerinden biri olduğunu söyledi.
 
İnsanın evladından bir gün bile ayrı kalmasının zor olduğunu kaydeden Vali Yurtnaç, “Şunu unutmayın ki, evlatlarınız bizlere emanettir. Anne babalarından uzakta olabilirler ama burada devletin görevlileri, ağabeyleri onların her zaman yanında. Askerlik bizim toplumumuzda önemli bir yere sahip. Askerlik bu hayat yolunda önemli bir aşama. Erkeklerin hayata atılmalarında ilk kapı askerliktir. Yozgat yiğidin harman olduğu bir yer olarak bilinir. Bu tavrını da vatan için verdiği şehirlerle göstermiştir” şeklinde konuştu.
 
Ordunun güçlü olmasının Türkiye’nin güçlü olması demek olduğunu ifade eden Vali Yurtnaç, “Yalnızca ülkemiz değil, tüm mazlumlar için Türkiye bir umuttur. Biz bu gücü ve kuvveti insanımızın iyi niyetinden, güvenlik güçlerimizin kudretinin alıyoruz. Ordusuna Peygamber Efendimizin ismini veren bir milletiz. Altı aylık bu süre zarfında kendinize bir çalışma disiplini elde edeceksiniz. Çalışma disiplini olan insanlar verdiği hizmetlerin karşılığını alır. Hayırlısı ve sağlıkla bir an önce ailemize dönmenizi ve her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Askerimiz ve polisimiz bu ülkede huzurun teminatıdır. Siz de bugün burada yeminlerimizi ederek, asker oldunuz. Üstleriniz gibi aynı sorumluluğu devam ettirmek için görevinizi yapacaksınız. Bu anlamda sizleri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından birliğe ilk katılan ve atışlarda başarı gösteren erlere hediye verildi.