ORAN Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Süleyman Kamçı, ORAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Sivas Valisi Davut Gül, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan ve KAYSO Başkanı Mustafa Boydak katıldı.
 
Vali Kamçı yaptığı açıklamada, 2016 yılı Mali Destek Programı için toplam 362 başvuru alındığını ifade ederek, 2016 yılı mali destek programlarının sonuçlarının Bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.
 
Toplantıda konuşan ORAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Sivas Valisi Davut Gül ise yapılan destekler hakkında bilgiler vererek,” Proje anlamında toplamda 362 tane müracaat var. Bu 362 projeye 16 milyon TL civarında destek sağlayacağız. Eş finansmanla birlikte toplamda 31 milyon TL 3 ilimize yatırım yapılmış olacak.” dedi.

Toplantıda Orta Anadolu Kalkınma Ajansının faaliyetleri olarak “Gelişen Sanayi Mali Destek Programı kapsamında kar amacı güden kurumlardan 193, kar amacı gütmeyen kurumlardan ise 16 olmak üzere 209; Mikro İşletmeler Mali Destek Programı kapsamında 30; Turizmi Geliştirme Mali Destek Programı kapsamında kar amacı gütmeyen kurumlardan 40, kar amacı güden kurumlardan 6 olmak üzere 46; Kentsel ve Sosyal Altyapı Mali Destek Programı kapsamında ise 77 başvuru olmak üzere toplam 362 proje başvurusu teslim alınmıştır. “ Gelişen Sanayi” Mali Destek Programında kar amacı güden kurumlara 4,2 Milyon TL kaynak aktarılacaktır. Yapılacak olan eş-finansman ve destek aktarımları sonucu Bölgemize 8,7 milyon TL yatırım kazandırılmış olacaktır. Sadece bölgemizde kurulu mikro işletmelerin başvuru sahibi olabildiği “ Mikro İşletmeler” Mali destek Programı ile 747 Bin TL kaynak aktarımı ile 1,6 milyon TL yatırım mikro KOBİ’ler tarafından yapılmış olacaktır. “Turizmi Geliştirme” programında ise kar amacı güden kurumlara 160.000 TL kaynak aktarımı ile 330.000 TL yatırım sağlanmış olacaktır. Kar amacı gütmeyen kurumlara yönelik ilan edilen Turizmi Geliştirme, Gelişen Sanayi ile Kentsel ve Sosyal Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programları ile 12 milyon TL kaynak aktarılacaktır. Eş- finansmanlar ile beraber toplamda 22 milyon TL üzerinde yatırım turizm, sosyal ve sanayi altyapısı kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Bölgemize kazandırılmış olacaktır.” ifade edildi.
 
Konuşmaların ardından 2016 yılı mali destek programlarının sonuçlarının, düzenlenen yönetim kurulu toplantısının ardından ilan edileceği belirtildi.