Yozgat Belediyesinin iki ay önce başlattığı uygulama ile hem şehrin temizliğini sağlanıyor, hem de toplanan atıklar geri dönüşüm yolu ile ekonomiye kazandırıyor.

ÜLKE EKONOMİSİNE KAZANDIRILIYOR
Geri dönüşüm projesinin iki ay önce başlattıklarını söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçarslan, "Kağıt, karton, plastik ve pet şişe gibi geri dönüştürülebilecek atıkları çöp olmaktan kurtararak ülke ekonomisine kazandırıyoruz. Toplanan atıklar, atığı toplama ve ayırma tesisi’ne getiriliyor. Geri kazanım sağlanacak atıklar personel tarafından özelliklerine göre tek tek ayrıştırılıyor. Ayrıştırılan atıklar ise balya haline getirilerek dönüşüm fabrikalarına gönderiliyor" dedi.

BİLİNÇ OLUŞTU
Halk arasında geri dönüşüm ile ilgili bir bilinç oluşturduklarını kaydeden Kılınçarslan, "Atık toplama kutularımızı tüm kamu kurumları, üniversite, okullar, büyük marketler ve küçük marketlere koyduk. Özellikle çocuklar için okullarda basketbol potalı kutular koyduk. Bunların geri dönüşünü de aldık. 7'den 70'e herkeste bir bilinç oluştu. Bu da bizi mutlu ediyor" diye konuştu.

YAYGINLAŞTIRACAĞIZ
Daha önce karton toplama kutuları dağıttıklarını hatırlatan Şahin Kılınçarslan, şimdi de metal toplama kutları dağıttıklarını ifade ederek bu uygulamayı yaygınlaştıracaklarını belirtti. Kılınçarslan, "Büyük marketlerin tamamında var. Küçük marketlere de dağıtmaya başladık. Piyasada 60 tane metal kafesimiz var. Tüm okullara basketbol potalı geri dönüşüm kutuları dağıttık. İlk okulların tamamında mevcut. Onlardan baya sonuç aldık. Öğrenciler bu konuya baya duyarlı. Hem de eğlenceli oluyor onlar için. Eskisi gibi değil, düzenli olarak toplanıyor. Her geçen gün daha iyi olacak inşallah. Deneme amaçlı bir araç getirdiler" şeklinde konuştu.

KAR AMACI GÜTMÜYORUZ
Geri dönüşüm projesi ile kar amacı gütmediklerini vurgulayan Şahin Kılınçarslan, "Bu uygulamanın şehrin temizliği, ekonomiye katkısı ve istihdam katkısı var. 30 kişi istihdam ediliyor. Şunda ayda 300 ton atık topluyoruz. Bu başlangıç için çok iyi bir sonuç" dedi.