30 Meslek Dalında Standartlar Belli Oldu

Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, 30 meslek dalına standart geldiğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 16 Ekim 2015, Cuma günü, saat: 09:04

Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, meslek dallarının gelişimi ve uzun yıllar hizmeti için standardının olması gerektiğini belirterek, bu çerçevede 30 meslek dalının standardının yayınlandığını söyledi. Coşgun, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunca yapılan çalışmalar çerçevesinde meslek dallarına standart getirildiğini bildirdi. 

Coşgun, “Meslek standardı olmalı. Bu kapsamda 30 mesleğe ilişin gerekli standartlar hazırlanarak resmi gazetede yayımlandı. Bir mesleğin başarı ile icra edilebilmesi için hizmeti, lezzeti bozmadan yıllarca çalışmak gerektiğini dile getiren Coşgun, “Meslek standardının olması gerekiyor. 

Bir işi yapmak isteyen, gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumlara asgari düzeyde sahip olmalıdır. Biz bunları ustalarımızdan öğrendik. Bunları şimdi alt alta yazdığımızda işin standartı ortaya çıkıyor. Başarı için hizmeti, lezzeti bozmadan yıllarca çalışmak maharet ister. Bu kapsamda 30 mesleğe ilişin gerekli standartlar hazırlanarak resmi gazetede yayımlanmıştır” dedi. 

Türkiye'de meslek standartlarına duyulan ihtiyaç, hem iş yaşamı hem de eğitim çevreleri tarafından uzun yıllar boyunca dile getirildiğini aktaran Coşgun, “Bizde bu ihtiyaçtan yola çıkarak, öncelikle teşkilatımızın talepleri doğrultusunda TESK; Toplumsal ve Kişisel Hizmetler, Metal, Tekstil Hazır Giyim ve Deri, Elektrik ve Elektronik, Ulaştırma Lojistik, Haberleşme ve Turizm Konaklama Yiyecek içecek Hizmetleri, şoför, kuaför, manikür pedikürcü, güzellik uzmanı, anahtarcı (çilingir) pideci, dönerci, köfteci gibi mesleklerde 30 adet Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Bu hazırlanan standartlar doğrultusunda gerekli ustalık belgesine sahip olmak bundan sonra çalışmanın anahtarı olacaktır. 

Elinde belgesi olmayan piyasada iş yapamayacaktır. Bu nedenle standartlar ve belgeler iş yaşamı ve eğitim yaşamı arasında önemli bir köprü işlevi görmektedir” diye konuştu. 

Etiketler: eyüp çoşkun  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki