Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Devlet Hastanesi'nde, Mart 2015 ayından bu tarafa, 3. Basamak Yoğun Bakımda tedavi gören hastalardan bazıları yoğun bakım süreci içinde geçen hayat hikâyelerini anlattı.

Yoğun bakıma bilinci kapalı olarak gelen hastalar sağlıklarına kavuşmanın, hayatın öneminin şimdi daha iyi anladıklarının ifade ederken, Yozgat Devlet Hastanesi 3.Basamak Yoğun Bakım sağlık çalışanlarına teşekkür ettiler. 

Bilinci Kapalıydı
Hasan Ö. 48 yaşında. KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) tanısıyla yoğun bakıma yatırılan hasta 28 gündür hala yoğun bakımda yatıyor. Hasan Bey yaptığı açıklamada” Beni getirdiklerinde bilincim kapalıymış, akciğer hastalığımdan dolayı nefes almakta zorlandım, kalbim durmuş, şuan daha iyiyim, hastanede ayağa destekle kalkabiliyor, pencereden manzarayı seyredebiliyorum artık. Bu haberi okuyacak olanlar olursa sigarayı bıraksınlar. Yoğun bakımda çalışan doktorlarımıza, hemşirelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi. 

17 Yaşında
Mustafa A. 17 yaşında. Yoğun bakıma gribal enfeksiyon sonrası solunum sıkıntı nedeniyle yatmış. Bilinci tamamen kapalı olan Mustafa 23 gün yoğun bakımda tedavi gördükten sonra yürüyerek taburcu olmuş. Şuan okuluna sağlığına kavuşmuş olarak devam ediyor. 

Yine KOAH Yine Diyabet
1956 doğumlu olan Naimiye S. solunum sıkıntısıyla bilinci kapalı olarak yoğun bakıma yatan hastalardan. Aynı zamanda şekeri olan hastanın şekeri komasına da girmiş. Kilolu olan hastada KOAH, diyabet koma tablosu hastanede kalış süresini uzatmış olsa da, Naimiye Hanım yoğun bakımdan yürüyerek taburcu olan hastalar arasında. 

Trafik Kazası-Yoğun Bakıma Teşekkür Ziyareti
Arife-Nihat çifti Sorgun Yozgat yolunda kendi araçlarıyla seyir halindeyken karşıdan gelen araçla çarpışmış, ikisi de ağır yaralanmış. Yozgat Devlet Hastanesi 3.Basamak Yoğun Bakıma bilinci kapalı olarak yatırılan Arife Hanım’ın beyninde ödem gelişmiş, bacaklarında kırıklar mevcutmuş. Arife Hanım da yürüyerek yoğun bakımdan taburcu olan hastalardan. Arife- Nihat çifti yoğun bakım çalışanlarına teşekkür ziyareti yaptı. Mutluluğu gözlerinden okunan Arife Hanım şunları söyledi “ Ben Yozgat Devlet Hastanesi 3.Basamak Yoğun Bakım çalışanlarına ne kadar teşekkür etsem azdır. Buraya geldiğimde bilincim kapalıymış, beynim su toplamış, bacaklarım kırılmış. Gözlerimi açtım sağlık çalışanlarımızı gördüm. Saçlarımı yıkadılar, tırnaklarımı bile kestiler, Allah hepsinden razı olsun. Şuan eşimle ben de sağlığımıza kavuştuk. Yürüyebiliyorum” dedi. 

3. Basamak Yoğun Bakımda Bakımlar Göz Dolduruyor
Yoğun Bakıma yatan hastalar günlük bütün temel ihtiyaçları sağlık çalışanları tarafından yapılıyor. Hastaların vücut banyoları, saç yıkma, saç-sakal tıraşı, saç banyosu, tırnak kesimi, genital bölge temizliği gibi birçok bakım yapılıyor.