Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli burada yaptığı konuşmada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engelliler açısında önemli bir farkındalık oluşturduğunu söyledi.
 
Yozgat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında bilgi veren Neşeli, “Bizler il müdürlüğü olarak 250 kapasiteli bu kuruluşta 138’i özel bakım ve kurs eğiticisi, sağlık ve sosyal servisi dahil 200 personel ile engelliye bakım ve rehabilitasyon hizmeti ile sorumluluğumuzu yerine getirirken, engellinin en büyük destekçisinin bizler olduğumuzun bilinmesini isterim. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bizim görevimiz tüm engelleri kaldırmaktır” dedi.
 
Engelliler gününün sene de bir kez kutlanıp unutulan günler olarak kalmaması gerektiğini ifade eden Vali Kemal Yurtnaç ise, “Göreve geldiğim günden itibaren bazı gruplara pozitif ayrımcılık tanıyacağız dedik. Bunu tüm samimiyetimle ifade ediyorum. Sizin hayatta aldığınız tadı biraz olsun yukarılara çıkarabiliyorsak bu bizim için mutluluk vericidir” dedi.
 
Kendileri için huzur evleri, rehabilitasyon merkezleri çocuk yuvalarına kadar tüm kurumların çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Yurtnaç, “Gittiğim kamu kurumlarında, hastanelerde, okullarda bakıyorum, engelli vatandaşlarımız için rampa yapılmış mı, bu arkadaşlarımız rahatça istediği yere ulaşabiliyor mu, Kamu kurumları idarelerine rahatça girebiliyor mu. Bunların inşallah alt yapısını daha da güçlendireceğiz. Bunu sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapacağız. Kamu hizmetlerinin sizlere doğru açılmasını sağlamak lazım. Bu konuda kendimi sizin emrinizde görüyorum. Tüm çalışma arkadaşlarımızla beraber sizin emrinizdeyiz” diye konuştu.
 
Programda, Nida Tüfekçi Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından halk oyunu sergilendi. Engellilerin kendi yazdıkları şiirlerin okunması, şarkıların söylenmesi ve yapılan ikramların ardından program sona erdi.
 
Vali Yurtnaç, burada kalan engelli vatandaşlarla bire bir ilgilenerek sohbet ettikten sonra engelliler tarafından yapılan resim ve el işlemeleri sergisini gezdi.