Yozgat'ta bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kurban Bayramı Şenliği’ne, Yozgat merkezin yanı sıra Çayıralan Çandır, Boğazlıyan, Çekerek, Saraykent, Yenifakılı, Şefaatli, Sarıkaya, Kadışehri ve Yerköy'den gelen anne ve çocuklarından oluşan yaklaşık 700 kişi katıldı. Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Hami-Yet anne çocuklarınca okunan 16 hatim ve 2 milyon 605 bin salavatın duası İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu tarafından yapıldı. 
 
“Baba” Şiiri Ağlattı
Etkinlikte Hami-Yet çocuklarından Beyzanur Doğan’ın  ‘Baba’ ve Melike Erbil’in “İnşirah Duası” adlı şiirleri duygusal anlar yaşattı. Daha sonra İlahi sanatçısı Geylani Karaaslan ve ekibi birbirinden güzel ilahileri seslendirdi.

Bakan ve Vali’den Çocuklara Bayram Harçlığı
Etkinlikte Hami-Yet çocukları sıraya geçerek Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ ve Vali Abdulkadir Yazıcı ile bayramlaştı. Metrelerce uzayan bayramlaşma kuyruğunda çocuklara Bozdağ ve Yazıcı tarafından, kese içerisinde bayram harçlığı verildi. Çocuklar, programda Bakan Bekir Bozdağ ve Vali Abdulkadir Yazıcı ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
Bizleri Bir Araya Getiren Öncelikle Mevla’nın Rızasıdır
Vali Abdulkadir Yazıcı ise Hami-Yet Projesi içerisinde acıma ve merhamet duygusu değil, şefkat ve muhabbetin ön plana çıktığını söyledi.
Bir şeylerin yokluğu için değil varlığı için bir araya gelindiğini anlatan Yazıcı, “Sevgiyi, muhabbeti, ağabeyliği, ablalığı, kardeşliği ve anneliği bir araya getirerek bugün burada toplandık. Bizleri bir araya getiren, ailenin reisi olan babanın Mevla’nın takdiri ile aramızdan ayrılmasıdır. Çocuklarımızla birlikte bu hayat mücadelesinde, hayata daha güçlü atılmak, olaylara, problemlere karşı daha güçlü dayanmak, direnç göstermek, Mevla’nın bizim hakkımızdaki bu takdirini,  rahmete döndürmeye çalışmak için bizler bir aradayız. Bizleri bir araya getiren öncelikle Mevla’nın rızasıdır. Peygamberimizin arzusudur” diye konuştu.
 
Hami-Yet Anneleri Birer Şefkat Kahramanı
Hami-yet annelerinin birer şefkat kahramanı olduğunu söyleyen Vali Yazıcı “Çocuklarının başında, evin çadırının direği hükmünde, kendi ömürlerini, kendi dünyevi hallerini çocuklarına adamış ve onların başında her biri birer şefkat kahramanı olarak çocuklarını yetiştirmeye çalışıyorlar. Hem anne görevini hem de baba görevini ifa ediyorlar. Ben bu iki görevi de başarılı şekilde yürüten annelerimizi tebrik etmek istiyorum. Ayrıca annelerinin sözünden çıkmayan, eğitimlerini devam ettiren, ahlaklı birer fert olarak, örnek birer öğrenci olarak okudukları okullarda kendilerini belli eden sevgili Hami-yet çocuklarına da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.  
 
Hami-Yet Sadece Yoksunluklarla İlgili Faaliyettir
Vali Abdulkadir Yazıcı “Hami-yet bugün ülkemizde 15 yerde yürütülen bir sosyal faaliyet. Ne muhtaçlarla ilgili nede yoksulluklarla ilgili. Hami-yet sadece yoksunluklarla yani mahrum kalınan hallerle ilgili bir faaliyet. Faaliyetlerimiz tamamen Rıza-ı İlahi’ye ye dayanıyor, faaliyetlerimiz tamamen birbirimizi anlamaya dayanıyor, faaliyetlerimiz tamamen devletin şemsiyesi altında bir araya gelmemize dayanıyor” dedi.

Hami-Yet Anneleri Büyük Bir Fedakârlık Yapıyor
Programa katılan Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ “Her bir hami-yet annesinin ve çocuğunun kurban bayramını gönülden tebrik ediyorum. Burada Hami-yet anneleri var. Sayın Valimiz Abdulkadir Yazıcı beye Yozgat’ta böylesine bir dayanışma gurubunu oluşturdukları, kardeşlik hukukunun da gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Yozgat’ımızda ki hami-yet annelerini bir araya getirdi. Ben burada bulunan bütün anneleri ayrı ayrı tebrik ediyorum. Hem analık yaptıkları için hem babalık yaptıkları için. Evlerini yuvalarını ayakta tutukları için her birilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hami-yet anneleri büyük bir fedakârlık yapıyor, büyük bir iş gerçekleştiriyorlar” diye konuştu. 
Hami-yet annelerine seslenen Bozdağ, Hami-yet çocuklarının gelecekte büyük işler yapacak olmasına olan inancınızı hep muhafaza edin diyerek “Onlara sahip çıkın, onlara verdiğiniz değerleri daha da ileri taşıyın. Emin olun ki onların arasından Türkiye’ye, insanlığa hizmet edecek çok değerli insanlar, çok başarılı insanlar çıkacaktır” diyerek sözlerine son verdi.
Programa Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ ve Vali Abdulkadir Yazıcı’nın yanı sıra Yozgat Belediyesi Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Müftü Vekili Süleyman Eroğlu katıldı.
Program hamiyet ailelerine kurbanlarının dağıtımıyla sona erdi.