23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Tüm Yurtta olduğu gibi Yerköy’de de büyük bir coşkuyla kutlandı.
Yayınlanma tarihi: 24 Nisan 2015, Cuma günü, saat: 08:14

23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı Yerköy Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından Yerköy Namık Kemal İlkokulunda düzenlenen kutlama programı ile devam etti.

Yerköy Namık Kemal İlköğretim Okulunda düzenlenen 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı Programına Yerköy Kaymakamı Nevzat Şengök, Yerköy Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu, Yerköy İlçe Emniyet Müdürü Hakan Pekel, Yerköy İlçe Jandarma Komutanı Abidin Işlak, Yerköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz, Siyasi Parti Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, Mahalle muhtarları, Okul Müdürleri, Öğretmenler, çok sayıda öğrenci ve öğrenci velisi katıldı.

Törende açılış konuşması yapan Yerköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz şu sözlere yer verdi; Milletimize özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin ve yeni bir devletin yolunu açan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun doksanbeşinci yılı hepimize kutlu olsun. Tarihimizde bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920’de henüz Cumhuriyet kurulmamıştı ama Mustafa Kemal demokrasinin alt yapısını hazırlıyor ve üzerine titrediği çocuklar için ülkenin aydınlık geleceğini kuruyordu.
Bugün çocuklarımız dünya çocuklarıyla beraber dünyaya sevgi, barış ve kardeşlik mesajları verebiliyorsa, bunu büyük önder Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında verilen mücadeleye borçluyuz.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan 23 Nisan 1920; ilk milli bayramımız olmasının yanında, dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olmasıyla da bizleri onurlandırıyor.
Çocukların yaşatılmaları, gelişmeleri ve korunmalarının temel ilke olarak kabul edildiği İlk Uluslararası Çocuk Hakları Bildirgesi’ni taçlandıran imzalardan biri Genç Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal’e aittir.
Büyük Önder Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” özdeyişinin ardında şiddetten ve savaşlardan uzak bir dünyada yaşamanın bütün çocukların hakkı olduğu düşüncesi yatmaktadır. Bu özdeyişin ardında işgale, kıyıma, onursuzluğa başkaldıran; vatanı için canını feda etmekten çekinmeyen bir ulusun onurlu direnişi yatmaktadır. İstiklal için ölmesini bilenlerin kanla, inançla, sevgiyle, umutla, azimle yazdıkları bir büyük direniş destanıdır bu.
Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle; “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır o da Milli Egemenliktir. Yalnız bir makam vardır o da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” Dedi.
Program Konuşmaların ardından Şiirlerin okunması, Gösteriler, Ödül dağıtımı, Halk Oyunları ile devam etti.

 

Etiketler: yerköy   23   nisan  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki