2024 Olimpiyatları adaylık başvuruları ne zaman sona eriyor?

ABD'nin Los Angeles, İtalya'nın Roma, Fransa'nın Paris, Almanya'nın Hamburg ve Macaristan'ın Budapeşte kentleri ev sahipliği adaylığı için resmi başvurularını yaptı. Peki 2024 Olimpiyatları adaylık başvuruları ne zaman sona eriyor?
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2015, Pazartesi günü, saat: 15:51

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları ev sahipliği için adaylık başvuru süreci yarın sona erecek.

 Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) 2024'teki yaz olimpiyatları ev sahipliği adaylığı için son gün öncesi 5 şehir resmi başvurularını ulaştırdı. Bu kentler ABD'nin Los Angeles, İtalya'nın Roma, Fransa'nın Paris, Almanya'nın Hamburg ve Macaristan'ın Budapeşte kentleri oldu.

 Başvuruda bulunan ülkelerin, 8 Ocak 2016'ya kadar da evraklar ve teminat mektuplarını IOC'ye ulaştırması gerekiyor. 2016'nın nisan ya da mayıs ayında toplanacak IOC İcra Kurulu tarafından belirlenecek adaylardan hangisinin 2024 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacağı ise Eylül 2017'de Peru'nun başkenti Lima'da yapılacak 130. IOC Kongresi'nde açıklanacak.

- Los Angeles

 Daha önce 1932 ve 1984'te olimpiyat ev sahipliğini üstlenen Los Angeles, 2024'teki oyunlar için 6 milyar dolarlık bir bütçe hazırlamayı planlıyor.

 Los Angeles, yeniden seçilmesi halinde Londra ve Atina'nın ardından oyunları 3. kez düzenleyecek diğer bir kent olacak.

- Paris

 Olimpiyatları 1900 ve 1924'te düzenleyen Paris, 100 yıllık aranın ardından oyunları tekrar kente getirebilmenin hesaplarını yapıyor.

 Los Angeles gibi olimpiyatlara 3. kez ev sahipliği yapabilmek için yarışacak Paris'in oyunlar için 6,2 milyar avro bütçe ayırması bekleniyor.

- Hamburg

 Almanya'da olimpiyat ev sahipliği için başkent Berlin'in yerine Hamburg aday gösterildi.

 Hamburg'da yeni spor alanlarının inşa edilmesi ve mevcutların yenilenmesi için 2 milyar avro harcanacağı tahmin ediliyor.

 Seçilmesi durumunda Hamburg, 1936'da Berlin ve 1972'de Münih'in ardından Almanya'nın oyunlara ev sahipliği yapacak 3. şehri olacak.

- Roma

 Daha önce 1960 Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyen Roma, 64 yıl aranın ardından oyunlara tekrar ev sahipliği yapmak istiyor.

 Roma'nın olimpiyatlar için ayıracağı bütçenin 6 milyar avro olacağı öngörülüyor.

- Budapeşte

 Olimpiyatların en fazla madalya kazanan ülkeleri arasında yer alan Macaristan, oyunlara daha önce ev sahipliği yapmadı.

Macaristan'ın, başkent Budapeşte'de gerçekleştirilecek inşa ve yenileme işlemleri için 2,5 milyar avro bütçe ayırması bekleniyor.

 

Etiketler: 2024   Olimpiyatları   adaylık   başvuruları   ne   zaman   sona   eriyor  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 6 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki