2015 Yılında, 245 Gıda Numunesine Analiz

Yozgat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2015 yılında yaklaşık 1350 denetim yaparak, bu denetimler sırasında mevzuata uygunsuzluğu tespit edilenlere, idari yaptırımlar uyguladı.
Yayınlanma tarihi: 06 Ocak 2016, Çarşamba günü, saat: 09:27

Yozgat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Gıda ve Yem Şubesi görevlileri tarafından, 2015 yılında yaklaşık 1350 denetim yapılarak, bu denetimler sırasında mevzuata uygunsuzluğu tespit edilenlere idari yaptırımlar uyguladı.

Yozgat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve İlgili Yönetmeliklerin İl genelinde uyguladıklarını ifade ederek, Yozgat'ta faaliyet gösteren gıda ve yem işletmelerinin, teknik ve hijyenik şartlara uygun olarak üretim yapmaları ve mevzuata uygun olarak kayıt altına alınmaları ile toplumun güvenilir ve uygun koşullarda gıdaya erişimi için çalışmaların ve denetimlerin her geçen gün hızlanarak devam ettiğini belirtti.

Gıda denetimlerinin etkin bir şekilde sağlandığı vurgulayan Özdemir, "Gıdanın tüketiciye güvenle arz edilmesi, tüketicinin korunması, ülke ihracatının geliştirilmesi ve sektörde haksız rekabetin önlenmesi amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Bu amaçla 2015 yılında şubemiz kontrol görevlilerince yaklaşık 1350 denetim yapılmış olup, bu denetimler sırasında mevzuata uygunsuzluğun tespit edildiği durumlarda idari yaptırımlar uygulanmıştır."dedi.

Özdemir denetimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamanın devamında şunları kaydetti. "Risk esaslı denetim ve kontroller, gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin güvenilir şekilde piyasaya sunulmasının sağlanması yanında, gıda ve yem işletmelerinin teknik ve hijyenik şartlarının daha da iyileştirilmesi yönünde sürdürülmektedir. Bu amaca yönelik olarak yaklaşık 220 gıda işletmesine tespit edilen uygunsuzlukları gidermesi ve şartlarını iyileştirmesi için süre verilmiş, süre sonunda takip kontrolleri gerçekleştirilmiştir. Uygunsuzlukları yerine getirmeyen 8 işletme hakkında idari yaptırım kararı uygulanmıştır.  Bakanlık ve İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrol Planları kapsamında ve yıl boyunca yapılan kontroller sırasında, gıdaların güvenilirliğinin ve mevzuata uygunluğunun kontrolü amacıyla  numuneler alınmaktadır. Bu kapsamda 2015 yılında Yozgat il genelinde toplam 245 numune alınmış olup, ilgili Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüklerinde analizleri yaptırılmıştır."

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 1 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki