2 aylık bebeklere verem aşısı yok

2 aylık bebeklere verem aşısı bulunamıyor...
Yayınlanma tarihi: 07 Mart 2015, Cumartesi günü, saat: 00:10

Yeni doğan bebeklere zorunlu aşı kapsamında yapılan ve ithal edilen verem aşısı yaklaşık iki aydır İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler dâhil birçok ilde yeterince bulunamıyor. Aileler, aşı için gittikleri Aile Sağlık Merkezleri'nde (ASM) "Yeteri kadar aşı yok, biraz beklemeniz gerekir." cevabını alıyor.

Zaman gazetesinden Duran Savaş ve Betül Tanrıseven'in haberine göre 2 aylık bebeği için Verem Aşısı arayan Leyla Şimşek, oturduğu semtteki Aile Sağlık Merkezi'ne aşı için gittiğinde son bir aydır aşıların yetmediği ve beklemeleri gerektiği cevabını alır. İstanbul Esenyurt'ta iki aylık bebeği için verem aşısı arayan Hasan Yücelaltay ise aşı bulamadan dönen ailelerden. Hemşirelerin vakit kaybetmeden aşı bulmasını tavsiye ettiği Yücelaltay, özel hastanelerde de aşı bulamadığını söyler. Sağlık Bakanlığı'nın ALO 184 iletişim hattını arayan Yücelaltay'a, "Firmayla yaşanan sıkıntıdan dolayı dağıtım yapılamadığı, Aile Sağlık Merkezi'yle irtibatlı olması gerektiği" cevabı verilir.

Vatandaş ise ASM'leri dolaşarak bir tane bile olsa aşı bulmaya çalışıyor. ASM'ler ise panolara, "Merkezimizde kendi hastalarımız ve Suriyeli vatandaşlar olmak üzere çok fazla aşı uygulanmaktadır. Bu sebeple gelen hastaların bekleme süreleri uzayabilir. Aşının kalmadığı durumlarda aşı günleri ertelenebilir." yazıları asıyor. İl Sağlık Müdürlükleri ise sıkıntıyı doğruluyor fakat teknik sıkıntı olduğunu ve aşı dağıtım sisteminde problemler olduğunu iddia ediyor. Bulaşıcı hastalıklarla mücadeleye Türkiye 2002'de 18 milyon TL ayırırken bu rakam geçtiğimiz yıl 500 milyon TL civarı oldu. Fakat buna rağmen aşıya ulaşmakta sıkıntılar yaşanıyor. Aşıların tamamının ithal olması da aşıların Türkiye'ye ulaşmasını engelleyebiliyor. İki aylık bebeği için verem aşısı arayan Leyla Şimşek de oturduğu semtteki Aile Sağlık Merkezi'nde aşı bulamayan ailelerden. Şimşek, bebeğine aşı vurulması için gittiğinde görevlilerin son bir aydır aşıların yetmediğini, aşı yapılacağı gün sabah erken gelmeleri gerektiğini söylediğini belirtti. Şimşek, görevlilerin 3 ayını doldurmak üzere olan bebeklere aşı sırasında öncelik vererek oluşabilecek sıkıntıları önlemeye çalıştıklarını söyledi. Özel hastaneye başvuran Şimşek, oradaki yetkililerden de iki aydır ellerinde aşı olmadığı cevabını aldığını söyledi.

İLLER BİRBİRİNDEN TEDARİK EDİYOR

İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerin yanında Türkiye geneli birçok şehirde aşı bulunamıyor. Sakarya Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri de yaptıkları açıklamada yaklaşık 3 haftadır Ankara'dan verem aşısının gelmediğini doğruladı. Bir yetkili, şu anda ellerinde aşı olmadığını, bu sıkıntının tüm Türkiye genelinde olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "3 haftadan beri Ankara aşı göndermiyor. Şu anda çocuklara aşı yapamıyoruz. Aile Sağlık Merkezlerine gelen ailelerimizi geri çevirip ‘Aşı geldiği zaman biz sizi arayacağız' diyoruz. Aşı olduğu zaman çocuklar çağrılacak. İller birbirinden tedarik etmeye çalışıyor."

Etiketler: 2   aylık   bebeklere   verem   aşısı   yok  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 10 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki