Devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü şanlı al bayrağımızın ilelebet gönderden inmemesi ve bu vatan topraklarında ezan sesinin dinmemesi için mücadele ederken gazi olan vatandaşlarımız unutulmadı.
 
Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma töreni, Atatürk anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İbrahim Yücel yaptı.
 
Törene Vali Kemal Yurtnaç, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Selçuk Yıldırım, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Vali Yardımcısı Yavuz Güner, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Yozgat Şehit ve Gaziler Dernek Başkanı Nedim Elmalı  daire müdürleri, askeri personel, gaziler ve yakınları ile vatandaşlar katıldı.  
 
ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİ ZİYARET EDİLDİ
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenin ardından Vali Yurtnaç ve beraberindekiler Yozgat Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni ziyaret ettiler.
 
Şehit yakınları ve gazilerimizle bir süre sohbet eden Vali Yurtnaç, “15 Temmuzdan sonra 2 bin 200 kişi vatanı uğruna gazi oldu.  Devlet olarak millet olarak bize yakışan onlara saygı duymak. Fiili olarak da onların kamudaki işlerine yardımcı olmak bizim en önemli görevlerimizden bir tanesi. Biz bu insanlara gerekli saygı ve özeni göstermezsek devletin  samimiyetine yakışmaz. Bedel ödemiş insanlara toplumun her bireyin saygı duyması lazım” dedi.
 
Bu günlere özel önem atfedilmesi gerektiğini kaydeden Vali Yurtnaç, “Türkiye'yi yönetmenin yolu seçimlerle iktidara sahip olmaktır. Halkın seçtiği yönetimler halk tarafından getirilir ve halk tarafından destek görür. Bu millet dik duracak, uyanık duracak. 15 Temmuz Türkiye'nin demokrasisinin güçlendiğinin tarihidir. Ülke olarak idare olarak gazilerimizin yanındayız. Yozgat bu konuda bedel ödemiş önde gelen şehirlerden bir tanesi. Böyle bir şehirde çalışmak benim için büyük bir onurdur” diye konuştu.
 
Dernek ziyaretinin ardından Vali Yurtnaç ve beraberindekilere, 1998 yılında Kuzey Irak’ta mayına basması sonucu gazi olan Tarık Topkaya’yı evinde ziyaret etti. Ziyaret sonrası Nohutlu Tepesi Sosyal Tesislerde şehit aileleri, gazi ve gazi ailelerine öğle yemeği ikramında bulunuldu.
 
Avrupa ve Dünya güreş şampiyonu, olimpiyat ikincisi milli güreşçi Rıza Kayaalp’te gazileri yalnız bırakmayarak gaziler gününü kutladı.