Yozgat’ta 3-9 Ağustos tarihleri arasında 16'ıncısı düzenlenecek olan Uluslararası Sürmeli Şenlikleri başladı.
 
Şenliğin açılış programında saat 11:00 de Cumhuriyet Meydanında, Yöresel El Sanatları Sergisi açıldı. 13 İlçe Halk Eğitim Merkezi, Merkez İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Sorgun Engelliler Dayanışma Derneği katıldığı, seride kursiyerlerin hazırladığı el emeği göz nuru yöresel ürünler sergilendi. 
 
Vatanına Milletine Devletine Sadık Bu Halka Hizmet Borcumuz Var
Vali Abdulkadir Yazıcı, ülkemizin sahip olduğu güzelliklerden dolayı her dönem dış güçlerin saldırılarına maruz kaldığına dikkat çektiği konuşmasında" Ülkemizin fili olarak olduğu gibi, dışarıdan da görünüşü çok güçlü bir ülke. Bu coğrafyada yaşadığımız sürece, Müslüman olduğumuz, Türklüğümüzü yaşadığımız, hissettiğimiz ve hissettirdiğimiz sürece Anadolu insanının huzuruna gölge düşürülmeye çalışacaklardır. Son günlerde yaşadığımız olaylar bu durumdan ibaret. Ancak bizler kültürümüzü ifade edebileceğimiz, misafirlerimizi ve kendimizi avutup muhabbet ortamında buluşabileceğimiz bu etkinliklerin olmasında ve devamında fayda olduğunu düşünüyorum. Bizim Yozgat insanına hizmet borcumuz var. Eğer istatistiklere bakılırsa Türkiye Cumhuriyetinde tepesinden tırnağına kadar, yedisinden yetmişine kadar bayrağına sağdık, milletine sağdık, devletini ve memleketini kendi canından üstün tutan illerin başında Erzurum gibi Yozgat’ta gelir. Biz bu insanlara ve bu gençlere hizmet etmeliyiz ve edeceğiz. İnşallah her geçen sene müreffeh, kalkınmış, kendine yeten ve etrafında ki bütün Yozgatlıları kendine çeken bir Yozgat’ta yaşayacağımıza inanıyorum. Ben bu duygu ve düşüncelerimle bu etkinliğin Yozgat’ımıza, insanımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Terörün Amacı Hayatı Durdurmak
Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, yaptığı açılış konuşmasında son günlerde gelen şehit haberlerinin herkes gibi kendilerini de derinden üzmesine karşın Sürmeli Şenlikleri'nin ertelenmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Terörün amacının hayatı durdurmak olduğunu söyleyen Başkan Arslan “Şehit haberleri herkes gibi bizi de derinden üzüyor. Ancak hayat devam ediyor.  PKK’nın hedefi bu saldırılar ile hayatı olumsuz etkileyip durdurma noktasına getirmek. Şenliklerin iptal edilmesi ise bunu amacına ulaştırmış olur. Gelen tepkileri de dikkate alıyoruz ama şuan iptal edilmesi söz konusu  değil. Ayrıca güvenlik ile ilgili yazışmalarımızda yaptık. Gerekli önlemlerinde alınacağını düşünüyoruz. Kısıtlı bir bütçe ile kaliteli bir şenlik düzenlemek için çalıştık. Bunu yaparken de  ilimizin ekonomisine ve tanıtımına katkısını  da dikkate aldık. Ayrıca yine TRT’nin  yapacağı canlı yayınında Yozgat’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkanı Kazım Arslan ve diğer davetliler sergiyi gezdi.