15 Temmuz hain darbe girişiminde vatanın bölünmez bütünlüğünü müdafaa etmek için sokağa çıkan ve darbe girişiminde bulunan hainler tarafından şehit edilen Yozgatlı 13 şehidin anısına Yozgat’ta hatıra ormanı oluşturuldu.
 
Yozgat Valiliği öncülüğünde Yozgat Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Spor Vadisinde oluşturulan 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı’na 500 adet çam fidanı dikildi.
 
Vali Kemal Yurtnaç, fidan dikimi sonrası yaptığı açıklamada, 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmadıklarını ve unutmayacaklarını söyledi.
 
Yozgatlıların 15 Temmuz’da yüreğini gösterdiğini ve bunun da kalıcı olması için bir orman oluşturduklarını belirten Vali Yurtnaç, "Orman İşletme Müdürümüzle görüştük ve 15 Temmuz adı altında bir dikim yapalım, bir faaliyet yapalım dedik. Bu bizim ülkemizde önemli bir tarihi dönüm noktası oldu. O geceye gençlerimiz de unutmayacak, biz de unutmayacağız. Çünkü bu bizim milletimizin varlık meselesi, beka meselesi. Bu maksatla bu fidanlarla da bunu sabitleyeceğiz" dedi.
 
Dikim töreninde il protokolünün yanı sıra üniversite ve İstanbul’dan gelen Kabataş Erkek Öğrenci Lisesi öğrencilerinin de bulunduğu bilgisini veren Vali Yurtnaç, Yozgat’ta bu yıl içerisinde 5 milyon 700 bin fidan dikiminin yapıldığını dile getirdi.
 
Amaçlarının Yozgat’ı çıplak ortamdan kurtarmak olduğunu ifade eden Vali Yurtnaç, "Nasıl Çamlık varsa, Çamlık’ın karşısında Nohutlu Tepesi de aynı şekilde orman olacak. Özellikle doğanın korunması açısından fidan dikimine önem veriyoruz. Bugün bizleri ziyarete gelen misafirlerimizi de fidan dikimi yapmaları için buraya getirdik. Onların da bir fidanları olsun. Herkesin bir ağaç dikmesi gerekir. Dünya çölleşiyor ve biz bu coğrafyaya sahip çıkmalıyız" diye konuştu.
 
Dikiminin ardından fidanlara can suyu verildi. Fidanların üzerlerine de 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan Yozgatlı 13 demokrasi şehidinin isimlerinin yazılı olduğu plakalar asıldı.