Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit düşenler için Boğazlıyan ilçesi, Şeker Fabrikası yakınlarında hatıra ormanı oluşturularak, 2 Bin fidan toprakla buluştu.

Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Kayseri Orman Bölge Müdürü Adnan Diltemiz, ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı programda konuşan Kaymakam Sinanoğlu, ülkemizin birlik ve beraberliğinin önemine değinerek, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı'nda 2 Bin fidanın toprakla buluşturulduğunu söyledi.

Sinanoğlu, "Bize emanet edilen coğrafyamız, doğamız ve çevremiz geçmişte atalarımızın fedakarlıkları sonucu elde ettikleri değerler olarak bizlere miras kalmıştır. Bu toprakların hangi şartlar altında kazanılıp, korunduğu hepimizin aşikarıdır. Dolayısıyla bizim bu topraklara sahip çıkmamız, korumamız, geliştirmemiz gerekir. Geleceğimize de temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak bizim vazifemizdir. Vatanımıza, coğrafyamıza toprağımıza sahip çıkmak zorundayız" dedi.

Ağaçlandırma faaliyetinin de bu anlamda önemli olduğunu dile getiren Kaymakam Sinanoğlu, "Ülkemiz müreffeh gelişmiş büyük bir ülke olması umudundan bağımsız değil. Eğer güçlü müreffeh 2023 ve 2070 hedeflerine ulaşmış büyük ve güçlü bir ülke istiyorsak torunlarımıza sağlıklı bir çevre ve gelişmiş bir ülke bırakmak istiyorsak buralardan başlamamız gerekir" dedi.

Sinanoğlu, "15 Temmuz'da ülkemizi ve milletimizi canları pahasına koruyan şehitlerimizi her zaman minnet ve şükranla anacağız. Devlet ve millet olarak, şehit ailelerimizin ve gazilerimizin yanında olacağız. Bu anlamlı etkinlik vesilesiyle ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize de aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyoruz" dedi.

Sinanoğlu, "15 Temmuz Darbe Girişimi gecesinde ülkemiz birçok vatandaşını kaybetti. Hayatını kaybeden Şehitlerimize atfen Kaymakamlığımız tarafından Hatıra Ormanı'nın oluşmasında emeği geçenlere ve katılanlara teşekkür ederim. 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanını şehitlerimizin anısına oluşturuyoruz, inşallah ruhları şad olur" diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişiminin, milletin birlik ve beraberliği sayesinde bertaraf edildiğini vurgulayan Sinanoğlu, "Bu cennet vatanı bize vatan olarak emanet eden Aziz Şehitlerimize rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun. Allah onlardan razı olsun" ifadelerinde bulundu.

Kayseri Orman Bölge Müdürü Adnan Diltemiz ise, "21 Mart Dünya Ormancılık Günü. Avrupa Gıda Tarım Federasyonu Dünya'da yenilenebilir kaynak olarak ormanları gösteriyor. 21 Mart kuzey yarım kürede baharın başlangıcını güney yarım kürede ise sonbaharın başlangıcı olarak ilan edilmiş. Bu nedenle 1975 yılından buyana 21 Mart Dünya Ormancılık Günü olarak kutlanıyor. Bu günden burada 15 Temmuz Şehitlerimiz adına saygımızı ifade etme adına fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Böylesine güzel bir etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyuyorum" dedi.

Daha sonra Kaymakam Sinanoğlu ve protokol üyeleri, 7 hektarlık hatıra ormanına akasya, çam, sedir, ıhlamur, ladin ve karaçamdan oluşan yaklaşık 2 Bin fidan dikimi gerçekleştirdi.