Bozok Üniversitesi, Sağlık Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitler Köşesi" açılış programına Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Sağlık Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. M. Fevzi Polat, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mahmut Kılıç, çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sevinç Polat yaptı. Doç. Dr. Polat; 15 Temmuz silahlı darbe girişimi, Fethullahçı Terör Örgütü elebaşı FETÖ’nün emri ile kahraman Türk ordusunun içerisine gizlenmiş ve onun üniformasını giyen bir avuç hain tarafından gerçekleştirildiğine vurgu yaparak “Tarihi kahramanlıklarla dolu bu millet, o gece adeta hainlerin kâbusu haline dönüşmüş, içindeki vatan sevgisi ve iman gücü ile kadın, erkek, genç, yaşlı demeden göğsünü tanklara, silahlara siper ederek yeniden bir kahramanlık destanı yazmıştır.” dedi.

Doç. Dr. Polat konuşmasının devamında; “Bozok Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu olarak 15 Temmuz tarihini unutmamak ve gelecek nesillerin de dostunu, düşmanını iyi tanıması ve bu aziz milletin kahramanlıklarını unutmaması adına ayrıca o gece bu vatan için canlarını veren şehitlerimize ve gazilerimize minnet duygularımızı ifade etmek amacıyla  15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitler Köşesi’ni oluşturduk.” ifadelerini kullandı.

Bu Ülkenin Geleceği İçin Canlarını Feda Ettiler
Rektör Karacabey “15 Temmuz’da canlarını feda ederek şehit olan 241 şehidimiz ülkemizi büyük bir felaketten, büyük bir kaostan kurtarmıştır. Elbette bütün milletimiz o gün Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ile sokaklara çıkmak, tanklara silahlara karşı koymak suretiyle bu ülkeye sevgilerini sadakatlerini ve bu ülkenin geleceği için canlarını verebileceklerini ortaya koydular.  Bizler; o günden geride kalanlar,  şehitlerimize elbette çok şey borçluyuz. Şehitlerimizin adını yaşatmak adına ve benzer teşebbüslerde bulunanlara bir daha aynı teşebbüste bulunamasınlar,  gençliğimiz ve gelecekte yetişen gençlerimiz hainlerin neler yapabileceklerini görebilsinler diye hatıra olarak Yüksekokulumuzun bir köşesine 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitler Köşesi’ni oluşturduk. O güne ait başta Ömer Halis Demir olmak üzere tüm şehitlerimizin fotoğraflarını koyduk. Bunlar üniversitemizde okuyan gençlerimize, üniversitemizi ziyaret edenlere bir görsel olarak o günü hatırlatacak ve bundan sonra da yapmaları gerekenler konusunda bir uyarı olacaktır.” dedi.

Bu ülke için canını feda edenlere borcumuzu ancak çalışarak ödeyebiliriz
Rektör Karacabey konuşmasının devamında üniversite gençliğine seslenerek şunları söyledi: “Üniversite gençliği, geleceğin kendilerine emanet edileceği gençlik; mutlaka değerlerimizi doğru öğrenmek, doğru yaşamak ve doğru anlatmak durumundadır.  Ülkemiz herhangi bir şekilde sıkıntıya girdiğinde bu ülke için hepimiz bugüne kadar şehit olanlar gibi bu şehitliği göze alacak durumdayız.  Hiçbirimiz vatanımız, milletimiz ve bayrağımız için şehit olmaktan korkmayız ve geri durmayız. Ama üniversite gençliği olarak bizim çok önemli bir misyon ve görevimiz var.   Gerektiğinde vatan için canını verecek biz gençler, normal zamanlarda bu ülkenin kalkınması, ileri gitmesi ve yeryüzünde bir numara olması, düşmanların üzerimizdeki emellerinden vazgeçebilmeleri için gecesini gündüzüne katarak çalışır bir vaziyette kütüphanelerde, laboratuarlarda olmak durumundayız. Slogan atmakla ülkeyi kurtarmak, slogan atmakla ileri gitmek, slogan atmakla vatansever olmak mümkün değil. Bizim bu ülke üzerinde bağımsız olarak yaşayabilmemiz için canını feda edenlere borcumuzu ancak çalışarak ödeyebiliriz. ” 

Rektör Karacabey konuşmasının sonunda, “İnşallah bundan sonra bir daha benzer hainliklerle ülkemizin karşılaşmamasını temenni ediyor, bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize ise acil şifalar diliyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Karacabey ve diğer katılımcılar 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitler Köşesi’nin açılış kurdelesini kesti. Sağlık Yüksekokulu binasının giriş katındaki "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitler Köşesi"nde FETÖ terör örgütünün darbe girişimi sırasında darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir fotoğrafı ile darbe sırasında yaşananları aktaran fotoğraflar yer aldı.