Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma etkinliklerinde vatandaşlar, tekbirler getirerek FETÖ’nün darbe girişimine bir kez daha tepkisini ortaya koydu. Etkinlik, Yozgat Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde Terminal Cami önünden Cumhuriyet Meydanına vatandaşların yürüyüşü ile başladı.
 
Çapanoğlu Büyük Cami İmam Hatibi Cemal Şahiner’in okuduğu Kuran’ı Kerim tilaveti ile devam eden programda konuşan Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, 15 Temmuz’un yıl dönümü münasebetiyle dosta düşmana birliklerini, beraberliklerini bir defa daha göstermek ve şehitleri, gazileri hayırla yad etmek için alanda toplandıklarını söyledi.
 
"İnşallah Allah bize bir daha böyle kötü günleri yaşatmasın." diyen Arslan, bir yıl önce Türkiye’nin tarihindeki en büyük ihanetlerden birisini yaşadığını dile getirdi.
 
Başkan Arslan, milletin bu ihaneti asla unutmayacağını söyleyerek, şunları kaydetti: "Asker üniforması altında birileri bu milletin canına kast etti, kanına kast etti, birliğine kast etti. Burada, bu meydanlarda Türkiye’nin bütün vilayetlerinde, Yozgat’ta da parti ayrımı göstermeksizin, AK Partilisi, Milliyetçi Hareket Partilisi, Cumhuriyet Halk Partilisi, Saadet Partilisi, Demokrat Partilisi, Büyük Birlik Partilisi hep beraber birlikte olduk, beraber olduk. Milletimize karşı yapılan bu ihanete hep birlikte karşı koyduk."
 
Vali Kemal Yurtnaç ise, yaptığı konuşmada, bu vatanın, bu milletin ayakta kalmasını şehitlerin kanlarına ve canlarına borçlu olduğunu belirtti.
 
Şehitlere ve gazilere minnet borçlu olduklarını ifade eden Vali Yurtnaç, "15 Temmuz 2016’da Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öyle yürüdü ki, FETÖ’sünden, Amerika’sına, batısına, Avrupa’sına kadar hepsinin içi titredi. Türkiye’nin vilayetlerindeki şu görüntüden dolayı onların hepsinin şuanda içi pır pır ediyor, hepsi korkuyor. Milletin olduğu yerde başka bir güç yoktur. Halkın iradesinin bulunduğu yerde başka hiçbir güç yoktur. Hiçbir siyasi oluşum, hiçbir devlet, millet, organizasyon halkın karşısına çıkamaz. Bir yıl önce tüm halkımız, siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız buradaydı. Bozok Yaylası’nın yiğit evlatları çok gür bir sesle Türkiye’ye bir mesaj verdi, dünyaya bir mesaj verdi" şeklinde konuştu.
 
15 Temmuz’un bir ihanet olduğunu aktaran Vali Yurtnaç, "Bunu asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Dış güçler var, dış bağlantıları var ama burada da buna alet olan hainler var. Bu hainleri asla affetmeyeceğiz. Bu hainlerin cezaları her neyse bağımsız ve tarafsız yargımız tarafından verilecek" dedi.

15 Temmuz Demokrasi Şehidimiz Cengiz Polat’ın babası Fikret Polat’da oğlunun ölümlerin en güzeline nail olduğunu kaydederek, “Ben bir şehit babası olarak gururluyum. Niye gururluyum? Eğer Cengiz şehit olmasaydı ben burada olmazdım, belki gelmezdim. Konu memleketse, eğer konu bu bayraksa, Kur’an ise Polat ailesi olarak ehlileştik. En önde ben şehit olmak için hazırım. Evet, içimiz acıyor, bazen isyan ediyoruz ama bir yanımız da diyor ki, ‘Dur, doğduğun gün nasıl sevindiysen bugün de ölümlerin en güzeli nasip oldu, bugün de sevin.’ diyor. Çünkü gittiği yerde onu karşılayan Peygamberimiz. Peygamberimizin misafiri o. Şükürler olsun, eğer bugün öyle bir şey olsa milyonlarca adam öyle bir şehitliği ister. Burada bile şu gördüğünüz insanların yüzde 90’ı onu ister. Çünkü göğsümüzde iman kuvveti var. Allah’a şükürler olsun inancımız var, doğduğumuza nasıl inanıyorsak öldüğümüze de öyle inanacağız. Çünkü biz Müslümanız Elhamdülillah. Ben şehit babasıyım. Şehit babasıyım dediğim zaman nereye gidersem gideyim kapılar açılıyor. Beni hiç kimse tanımıyor, bilmiyor ama şehidin babası dediğin zaman Allah’a şükürler olsun ki bizim insanımız baş tacı yapıyor” ifadelerini kullandı.
 
Bazı dernek ve STK’lar, kamu kurum ve kuruluşları ile bazı hayırsever iş adamları programa katılan vatandaşlara ikramlarda bulundu.
 
Gazi Meclisteki Şehitleri Anma Töreninde halka seslenen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı meydana kurulan dev sinevizyondan canlı izleyen vatandaşlar daha sonra Cumhuriyet Meydanında sabah namazı kıldı. Namaz sonrası vatandaşlara simit ve süt ikramında bulunuldu.