Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat İl Başkanı Ethem Sedef, özelleştirme kapsamında satılması planlanan ve Sorgun ilçesinde faaliyet gösteren Yozgat Şeker Fabrikasının satılmaması için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini söyledi.

Şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle ilgili olarak bir basın açıklaması yapan İl Başkanı Sedef, Yozgat Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamından çıkarılarak, satılmaması gerektiğini ve şeker fabrikası satılacaksa, başta Yozgat Belediyesi olmak üzere bir iştirak oluşturularak,14 ilçe belediyesinin de bu işe dahil olmasını, gerekirse tüm Yozgatlıların bir araya gelerek şeker fabrikasını satın alması gerektiğini belirtti.

Başkan Sedef basın açıklamasının devamında şunları kaydetti: "Hızlı tren, Havaalanı gibi projeleri de durdurun. Zaten onlar bitmeye bu gidişle şehirde kullanacak insan kalmayacak.

Şehrimiz onca sorunla uğraşırken geçtiğimiz hafta KİT komisyonundan onaylanarak ülke genelinde 14 şeker fabrikasının satışına karar verildi. Resmi gazete de yayınlanarak başlatılan süreçte Yozgat Sorgun şeker fabrikası da satışa çıkarıldı.

İlimizde bulunan kamuya ait neredeyse tek fabrika özelliğini taşıyan, yüzlerce insanımızın istihdam edildiği, binlerce çiftçimizin geçim kaynağı, nakliyecinin bel kemiği, onlarca iş kolunun lokomotifi durumunda ayrıca kâr eden bir tesis 4 milyon tl’ye satılması planlanıyor. 

Yılda 150 Trilyonluk cirosu ile 500 Kişinin çalıştığı, dolaylı olarak yaklaşık 30 bin kişinin faydalandığı, yıllık 385 bin ton pancarın işlendiği YOZGAT ŞEKER FABRİKASI satıldığında bu özelleştirme ilimize yapılacak en büyük kötülük olacak.

MHP Yozgat İl teşkilatı ve ilçe teşkilatlarımızla birlikte bu satışa karşı olduğumuzu geçtiğimiz günlerde yaptığımız girişimlerle vatandaşımıza duyurduk. Maalesef sesimizi mecliste yükseltecek, Yozgat’ın sorunlarını gündeme getirecek bir vekilimiz yok. Mhp Samsun milletvekilimiz aynı zamanda MHP gurup başkan vekili Erhan Usta bey’e durumun iletilmesini sağlayarak konuyu meclis gündemine taşıdık. İlimizin AK Parti’li 4 milletvekili olmasına rağmen konuya destek olanı çıkmadı.

Anlaşılıyor ki bu satış gerçekleşecek. Bunu engelleme şansımız kalmıyorsa; ki öyle gözüküyor. O zaman biz Yozgat’ta yaşayanlar Yozgat’a sahip çıkalım.

4 Milyon lira bu şehrin insanının derleyip toparlayamayacağı bir para  değil.14 tane Belediyemiz var. Her birinin öz kaynakları var. Başta İl Belediyesi olmak üzere bir iştirak oluşturulsun,14 ilçemiz de bu işe dahil olsun ,gerekirse bizlerde içinde olalım. Hatta ilerde halka da açalım. Eminim ki vatandaşlarımızdan da bu konuya destek olacak binlerce YOZGAT sevdalısı çıkacaktır. Fabrikanın üretim  kapasitesini de yükselterek daha verimli hale getirelim. Yöre insanını tarıma yönlendirelim. O’nlar kalkınsın, memleket kalkınsın.

Bu yapılamayacak olmayacak işler değil. Bu şehri seviyorsak, var olsun ileri gitsin istiyorsak herkes bu işin altına elini sokacak, şehrimizin önemli bir değerini kaybetmeyeceğiz. Kaliteli Adam’lık bizce böyle olur. Yozgat’ta yaşayanların Yozgat’a sahip çıkması böyle olur. Kıskanılmak gerçeklete böyle olur. Daha ortada kesin bir şey yok diyerek topu taca atmakla,yıkıp yıkıp ‘’ben yıkayım gelende yapsın’’ demekle kurtulmamalıyız bu  tarihi sorumluluktan.

Gelin bir olalım, diri olalım. Bu şehrin geçmişte kaybedilenlerini görerek yaşananlardan ders çıkaralım. Bira fabrikası satıldı. Satıldığında üretime devam edilecek denilerek kamuoyu ikna edildi. Hatta vatandaşlarımızdan bir kısmı "satılsın kardeşim bir sürü insan oradan bedavadan geçiniyor" diyenler de oldu. 

Satıldı kaybeden memleket oldu. Çiftçisi, esnafı, nakliyecisi topyekün memleket etkilendi bu kayıptan. Şimdi fabrikamızın yerinde yeller esiyor. Koca koca lüks konutlar, AVM’ler dikildi şehrin en güzel arazisine. Şimdi o dairelerden ya da dükkânlardan birkaçını satsak alınır Sorgun Şeker Fabrikası…"