Yozgat’ta birçok şampiyon güreşçinin yetiştiği Güreş Eğitim Merkezi binasının çürük olduğunun belirlenmesinin ardından alınan yıkım kararı sonrasında, girişimler sonucu Gençlik ve Spor Bakanlığı genel bütçesi 2016 yatırım programına, Yozgat için 100 kişilik Yatılı Güreş Eğitim Merkezi ile Boğazlıyan Gençlik Merkezi olmak üzere iki yatırım alındı.
 
2016 yılı yatırım programına alınan yeni güreş eğitim merkezi ile ilgili açıklama yapan Vali Abdulkadir Yazıcı, Yozgat’ın bir güreş şehri olduğunu ifade ederek, "Yozgat tarih boyunca birçok Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu güreşçiler yetiştirdi. Güreş disiplin, dürüstlük, mertlik, çeviklik, yetenek, cesaret ve en önemlisi ahlak gerektiren bir spor dalı. Bu yapısı itibariyle de hemşerilerimizin karakterine çok uygun  bir spor olduğunu düşünüyorum. İlimizde güreş eğitim merkezi vardı ancak yapılan incelemeler neticesinde buranın çürük olduğu tespit edildi ve yıkım kararı alındı. Merkezi hükümetimiz 2016 yılı yatırım programına yeni bir 100 kişilik güreş eğitim merkezi yapılaması kararı aldı. Bu sebeple Sayın Bakanımız Bekir Bozdağ ve sayın milletvekillerimizle, destek olan herkese teşekkür ederiz.  İnşallah bu yeni merkezimizden ülkemize Nasuh Akar, Celal Atik, Necmi Gençalp ve Rıza Kayaalp gibi Yozgatlı şampiyonlar yetişecektir. ”dedi.
 
Spor Vadisine Entegre Olacak
Yeni yapılacak olan güreş eğitim merkezi spor vadisi 1. Etap 1. Bölümdeki kapalı spor alanlarına entegre edileceğini, belirten Vali Yazıcı merkezin itfaiye ve Kirazlı Gölet’i arasındaki arsa ile Yüzme Havuzuna inen yolun üst tarafındaki arsaya düşünüldüğünü, projenin arsa tercihine göre şekilleneceğini söyledi.