Bozok Üniversitesi tarafından 24-26 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan  I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi başladı. 22 ayrı oturumda yurtiçi ve yurt dışından 46 üniversite, 116 akademisyen tarafından çok sayıda bildirinin sunulacağı kongrede “Geçmişten Günümüze Yerel, Bölgesel ve Küresel Kriz” konuları ele alınacak.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Yunus Yoldaş “Dünya politikasının hızlı bir değişim ve dönüşüm geçirdiği çağımızda, toplumlar dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen krizlerden derinden etkilenmekte, bu bunalımlarım siyasal ve ekonomik etkileri uzun yıllar sürebilmektedir. Bu bağlamda kongrede ele alınacak çok sayıda konuların çözümlenerek tespit edilmesi, temellendirilmesi ve değerlendirilmesi olası krizlerin mücadelesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Böylelikle kongremizde yerel bölgesel ve küresel krizler teorik ve alan araştırmaları temelinde uygulamaya yönelik derinlemesine tartışılacaktır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ise konuşmasında, Yozgat Bozok Üniversitesi olarak her yıl alanında uzman akademisyenler aracılığıyla sempozyum, çalıştay ve kongrelerle bir çok konuyu masaya yatırdıklarını belirterek “Geçmişten Günümüze Yerel, Bölgesel ve Küresel Kriz” konularının ele alınacağı I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi’ni gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

İnsanoğlunun var olduğundan itibaren, sebebi iktisadi ya da siyasi olsun ulusal ve uluslararası krizlerin her dönemde olduğunu belirten Prof. Dr. Karacabey ülkeler, yöneticiler ve bireyler için krizleri fırsata çevirebilmenin önemli olduğunu dile getirerek, “Özellikle ülke içinde meydana gelen ve meydana gelmesi muhtemel bazı krizlere önceden tedbir almak ve mevcuttan istifade ederek bir daha aynısını yaşamamak için tedbir almak mümkündür. Tarihten günümüze kadar gelen süreçte yaşanılan krizlerin sebepleri üzerinde durduğumuzda birçok faktör söyleyebiliriz. Bu faktörlerin arasında en önemlisinin eğitim problemi olduğunu da düşünmek durumundayız. Ülkemizin huzurla devam edebilmesi için çocuklarımızı çocukluk çağından üniversiteyi bitirinceye kadar öğrettiklerimizle beraber, iyi insan olarak yetiştirme noktasında hassasiyetle eğitim sistemi üzerinde durulmalıdır. Ayrıca din eğitiminin de sağlıklı, zamanında ve yeterli verilmesi için çok ciddi bir program yapılması gerektiğini de ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Vali Kemal Yurtnaç ise, krizlerde toplumların, yönetimlerin, kişilerin proaktif davranması gerektiğini ve az zararla çıkmak adına kriz öncesinde gerekli tedbirleri alınması gerekliliğine vurgu yaparak; “Ülkemizin ekonomik sosyal ve siyasal açıdan düzgün şekilde tutarak halka birlikte olarak sorunlarımızı ortadan kaldırıp fırsatlar oluşturarak güçlü bir şekilde dik durmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Takip, tecrübe ve tahlil ile proaktif davranılarak krizin yönetilebileceğine dikkat çeken Vali Yurtnaç, devlet aklının kullanılarak zor zamanda doğru hareketlerle krizi fırsata çevirebiliriz diye konuştu.

22 ayrı oturumda iki gün sürecek I. Bozok Uluslararası Siyaset Bilimi Kongresi’nde 116 akademisyen tebliğlerini katılımcılara sunacak.